statystyki

Na cito czyli nawet 102 dni - tyle czeka się na diagnostykę obrazową w Polsce

autor: Agata Szczepańska28.08.2019, 08:10; Aktualizacja: 28.08.2019, 08:13
Pacjenci oczekują jednak także skrócenia czasu oczekiwania na wyniki badań i proponują, by premiować także szybszy opis.

Pacjenci oczekują jednak także skrócenia czasu oczekiwania na wyniki badań i proponują, by premiować także szybszy opis.źródło: ShutterStock

127 dni w trybie zwykłym i 102 dni na cito – tyle trzeba czekać na badanie rezonansem magnetycznym. Średni czas oczekiwania na tomografię komputerową to 42 dni. To dane z monitoringu Fundacji Alivia, która podkreśla, że to wciąż za długo, choć przyznaje, że dzięki zniesieniu limitów na te badania kolejki się skróciły.

Od kwietnia br. tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (RM) oraz zabiegi usuwania zaćmy są finansowane bez limitów. NFZ już w pierwszych tygodniach po wprowadzeniu tej zmiany informował, że znacząco zwiększyła się liczba wykonywanych badań. Alivia, reprezentująca pacjentów onkologicznych, ocenia, że był to krok w dobrą stronę, ale niewystarczający.

Fundacja monitoruje dostępność do TK i RM w prowadzonym przez siebie portalu Kolejkoskop.pl. Najnowsze dane (na 19 sierpnia br.) pokazują, że średni czas oczekiwania na badanie rezonansem w trybie zwykłym wynosi 127 dni. Krócej niż przed nowelizacją, ale wciąż ponad pięć miesięcy. Najgorzej jest w woj. śląskim i pomorskim – 177 dni, najlepiej w woj. podkarpackim – 67 dni.

Ze skierowaniem pilnym pacjenci czekają średnio 68 dni. Najdłużej na Mazowszu – nawet 102 dni, w woj. świętokrzyskim tylko 33. W żadnym jednak województwie nie udało się osiągnąć obiecanych 30 dni oczekiwania.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane