statystyki

Lekarze czekają na ustawę – coraz bardziej niecierpliwie

autor: Agata Szczepańska27.08.2019, 18:00; Aktualizacja: 27.08.2019, 18:34
Rezydenci jednak uważają, że resort porozumienia nie dotrzymał.

Rezydenci jednak uważają, że resort porozumienia nie dotrzymał.źródło: ShutterStock

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – przygotowany przez rezydentów i w nieco zmienionej wersji skierowany do konsultacji pod koniec maja – nadal nie doczekał się dalszych etapów prac. Resort zdrowia obiecuje, że stanie się to lada dzień i że pojawią się w nim postulowane przez nich zapisy, ale dla lekarzy to kolejny dowód na niedotrzymanie warunków zawartego z nimi porozumienia. I jeden z powodów planowanego na październik protestu.

Przypomnijmy: w zeszłorocznym porozumieniu, kończącym poprzedni protest polegający na wypowiadaniu klauzuli opt-out, minister zobowiązał się do przygotowania nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty dotyczącej m.in. kształcenia podyplomowego. Powołano w tym celu specjalny zespół, na którego czele stanęli liderzy tamtego protestu: Jarosław Biliński i Łukasz Jankowski, dziś wiceprzewodniczący i przewodniczący stołecznej izby lekarskiej. Efekt swoich prac przekazali ministrowi w styczniu tego roku. Jarosław Biliński podkreślał, że ustawa powinna zostać przyjęta w całości – w przeciwnym razie będzie oznaczało to niedotrzymanie porozumienia.

Resort jednak nie zaakceptował wszystkich propozycji zespołu. Z wersji projektu, którą skierował do konsultacji, wypadły głównie te zapisy, które mogły generować dodatkowe koszty. Dodano natomiast regulacje dotyczące zatrudniania w Polsce lekarzy spoza UE.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane