statystyki

Rodzice wcześniaków pozbawieni wizyt patronażowych

autor: Agata Szczepańska06.08.2019, 08:33; Aktualizacja: 06.08.2019, 08:40
Konstrukcja przepisów umożliwia ich interpretację w sposób wykluczający rodziców wcześniaków z gwarantowanego zakresu wizyt patronażowych – wskazują autorzy interpelacji.

Konstrukcja przepisów umożliwia ich interpretację w sposób wykluczający rodziców wcześniaków z gwarantowanego zakresu wizyt patronażowych – wskazują autorzy interpelacji.źródło: ShutterStock

Jeśli dziecko urodzone przedwcześnie opuści szpital po ukończeniu szóstego tygodnia życia, NFZ odmawia realizacji tzw. wizyt patronażowych.

Tymczasem właśnie rodzicom wcześniaków taka pomoc jest szczególnie potrzebna, bo opuszczenie szpitala, gdzie noworodek ma zapewnioną 24-godzinną opiekę medyczną, wiąże się dla nich z dużym stresem. Problem wynika z interpretacji przepisów.

Uwagę na to zwrócili w interpelacji posłowie Ewa Lieder (PO-KO) i Marek Ruciński (niez.). Chodzi o rozporządzenie z 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 736), które określa zasady wizyt patronażowych położnej, realizowanych w pierwszych tygodniach życia dziecka w jego domu. Pierwsza taka wizyta powinna się odbyć najpóźniej w czwartej dobie życia noworodka, nie później niż 48 godzin po opuszczeniu szpitala. Kolejne, co najmniej cztery, są realizowane pomiędzy pierwszym a szóstym tygodniem życia. Dla rodziców wcześniaków, jak przekonują posłowie, takie wizyty mogłyby mieć nawet większe znaczenie, bowiem po opuszczeniu oddziału neonatologicznego często mają oni wątpliwości, czy poradzą sobie z opieką nad dzieckiem bez nadzoru personelu medycznego.

Konstrukcja przepisów umożliwia ich interpretację w sposób wykluczający rodziców wcześniaków z gwarantowanego zakresu wizyt patronażowych – wskazują autorzy interpelacji. Okres, przez który one przysługują, liczony jest bowiem od momentu urodzenia dziecka, a nie opuszczenia szpitala. NFZ w ogóle nie bierze pod uwagę tej drugiej przesłanki, kieruje się wyłącznie wiekiem noworodka. Z tego powodu odmawia realizacji wizyt patronażowych, gdy wcześniaki trafiają do domu po ukończeniu sześciu tygodni, co więcej, zdarza się, że tłumaczy, iż w takich przypadkach wizyty patronażowe realizowane są w szpitalu.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane