Tymczasem właśnie rodzicom wcześniaków taka pomoc jest szczególnie potrzebna, bo opuszczenie szpitala, gdzie noworodek ma zapewnioną 24-godzinną opiekę medyczną, wiąże się dla nich z dużym stresem. Problem wynika z interpretacji przepisów.
Uwagę na to zwrócili w interpelacji posłowie Ewa Lieder (PO-KO) i Marek Ruciński (niez.). Chodzi o rozporządzenie z 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 736), które określa zasady wizyt patronażowych położnej, realizowanych w pierwszych tygodniach życia dziecka w jego domu. Pierwsza taka wizyta powinna się odbyć najpóźniej w czwartej dobie życia noworodka, nie później niż 48 godzin po opuszczeniu szpitala. Kolejne, co najmniej cztery, są realizowane pomiędzy pierwszym a szóstym tygodniem życia. Dla rodziców wcześniaków, jak przekonują posłowie, takie wizyty mogłyby mieć nawet większe znaczenie, bowiem po opuszczeniu oddziału neonatologicznego często mają oni wątpliwości, czy poradzą sobie z opieką nad dzieckiem bez nadzoru personelu medycznego.
Konstrukcja przepisów umożliwia ich interpretację w sposób wykluczający rodziców wcześniaków z gwarantowanego zakresu wizyt patronażowych – wskazują autorzy interpelacji. Okres, przez który one przysługują, liczony jest bowiem od momentu urodzenia dziecka, a nie opuszczenia szpitala. NFZ w ogóle nie bierze pod uwagę tej drugiej przesłanki, kieruje się wyłącznie wiekiem noworodka. Z tego powodu odmawia realizacji wizyt patronażowych, gdy wcześniaki trafiają do domu po ukończeniu sześciu tygodni, co więcej, zdarza się, że tłumaczy, iż w takich przypadkach wizyty patronażowe realizowane są w szpitalu.
Problem – jak podkreślają posłowie – dotyczyć może również dzieci, które urodziły się w terminie, a z powodu komplikacji przy porodzie, wad rozwojowych czy chorób również przebywają dłużej w szpitalu. I przekonują, że okres, przez który przysługują wizyty patronażowe, powinien być liczony od momentu zabrania noworodka do domu.
Autorzy interpelacji pytają, jakie wytyczne powinny obowiązywać NFZ w tym zakresie i czy resort nie rozważa wydania interpretacji ogólnej lub zmiany rozporządzenia. Wiceminister Zbigniew Król podkreśla jednak w odpowiedzi, że wizyty patronażowe kontynuowane są po ukończeniu przez niemowlę szóstego tygodnia życia i realizowane są przez pielęgniarkę rodzinną. Przeprowadza ona instruktaż w zakresie pielęgnacji niemowlęcia, karmienia piersią, informuje o niezbędnych szczepieniach. Wiceminister przypomina, że tego rodzaju wizyty są wykonywane również przez lekarzy rodzinnych i pediatrów. Przyznaje jednak, że w zeszłym roku skargi w sprawie ograniczonego dostępu do wizyt patronażowych dla dzieci przedwcześnie urodzonych „incydentalnie” wpływały do NFZ i rozpatrzono je jako zasadne.