statystyki

Refundacja wciąż sprawia najwięcej kłopotów

autor: Agata Szczepańska30.07.2019, 08:48; Aktualizacja: 30.07.2019, 08:48
Stwierdzone uchybienia to np. realizacja recepty pomimo braku lub nieczytelnych danych, realizacja po dacie ważności, wydanie leków osobom z uprawnieniami dodatkowymi bez ich sprawdzenia oraz odnotowania na rewersie recepty, wydanie leków w ilości większej niż przepisana przez lekarza, realizacja recept przez osobę bez kwalifikacji.

Stwierdzone uchybienia to np. realizacja recepty pomimo braku lub nieczytelnych danych, realizacja po dacie ważności, wydanie leków osobom z uprawnieniami dodatkowymi bez ich sprawdzenia oraz odnotowania na rewersie recepty, wydanie leków w ilości większej niż przepisana przez lekarza, realizacja recept przez osobę bez kwalifikacji.źródło: ShutterStock

Nieprawidłowe oznaczanie poziomu odpłatności na recepcie oraz przepisywanie leków refundowanych niezgodnie ze wskazaniami to najczęstsze uchybienia dotyczące ordynacji lekarskiej stwierdzone przez NFZ w pierwszym kwartale tego roku.

Oddziały wojewódzkie NFZ przeprowadziły 88 kontroli – w 11 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości, a pozostałe postępowania zakończyły się negatywną oceną podmiotów kontrolowanych (51) lub oceną pozytywną ze wskazaniem nieprawidłowości (26).

Poza poziomem refundacji oraz niezgodnymi z nią wskazaniami problemy dotyczyły także dokumentacji medycznej, która była prowadzona nieczytelnie i niechronologicznie, brakowało medycznego uzasadnienia przepisanych leków. Zdarzało się, że treść wpisów dotyczących ordynacji w dokumentacji była niezgodna z treścią wystawianych recept. Były również przypadki braku dokumentacji.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane