statystyki

Refundacja wciąż sprawia najwięcej kłopotów

autor: Agata Szczepańska30.07.2019, 08:48; Aktualizacja: 30.07.2019, 08:48
Stwierdzone uchybienia to np. realizacja recepty pomimo braku lub nieczytelnych danych, realizacja po dacie ważności, wydanie leków osobom z uprawnieniami dodatkowymi bez ich sprawdzenia oraz odnotowania na rewersie recepty, wydanie leków w ilości większej niż przepisana przez lekarza, realizacja recept przez osobę bez kwalifikacji.

Stwierdzone uchybienia to np. realizacja recepty pomimo braku lub nieczytelnych danych, realizacja po dacie ważności, wydanie leków osobom z uprawnieniami dodatkowymi bez ich sprawdzenia oraz odnotowania na rewersie recepty, wydanie leków w ilości większej niż przepisana przez lekarza, realizacja recept przez osobę bez kwalifikacji.źródło: ShutterStock

Nieprawidłowe oznaczanie poziomu odpłatności na recepcie oraz przepisywanie leków refundowanych niezgodnie ze wskazaniami to najczęstsze uchybienia dotyczące ordynacji lekarskiej stwierdzone przez NFZ w pierwszym kwartale tego roku.

Oddziały wojewódzkie NFZ przeprowadziły 88 kontroli – w 11 przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości, a pozostałe postępowania zakończyły się negatywną oceną podmiotów kontrolowanych (51) lub oceną pozytywną ze wskazaniem nieprawidłowości (26).

Poza poziomem refundacji oraz niezgodnymi z nią wskazaniami problemy dotyczyły także dokumentacji medycznej, która była prowadzona nieczytelnie i niechronologicznie, brakowało medycznego uzasadnienia przepisanych leków. Zdarzało się, że treść wpisów dotyczących ordynacji w dokumentacji była niezgodna z treścią wystawianych recept. Były również przypadki braku dokumentacji.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane