W refundacji jest obecnie 30 programów lekowych onkologicznych, w ramach których dostępnych jest 141 leków zawierających 55 substancji czynnych - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Od stycznia pojawią się nowe opcje w leczeniu raka piersi, chłoniaka i raka płuca.

Resort w ubiegłym tygodniu informował o tym, co zmieni się na liście refundacyjnej od stycznia w większości obszarów. Zapowiedziano wówczas, że szczegóły dotyczące onkologii zostaną przekazane za kilka dni.

Minister Szumowski wskazał w czwartek, że w 2019 r. udostępniono w ramach programów lekowych łącznie 37 produktów, jako nowe substancje czynne lub nowe wskazania refundacyjne, to wzrost o blisko 25 proc. W 2019 w ramach onkologii rozpoczęto terapie nowym 10 substancjami czynnymi, co stanowi wzrost o blisko 20 proc.

Szef MZ Szumowski podkreślił, że skala działań w obszarze onkologii jest ogromna, co daje szansę pacjentom, ale też stanowi "narzędzie" dla lekarzy i zespołów terapeutycznych. Wskazał, że resort w tym roku skupił się na najgroźniejszych "zabójcach" - raku piersi, jelita grubego, płuc oraz onkohematologii.

"Ten wzrost nowych substancji i leków dostępnych w refundacji to jest wielki sukces pacjentów, ale również pracowników ministerstwa zdrowia" - zauważył.

O stycznia 2020 r. pojawi się nowa linia leczenia dla chorych na nieoperacyjnego miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi. Lek Kadycla (trastuzumab emtanzyna) będzie dostępny w programie "Leczenie raka piersi".

Ponadto w celu pełnego zabezpieczenia leczenia pacjentek z rakiem piersi w ramach refundacji aptecznej we wskazaniu pozarejestracyjnym: "Hormonozależny i HER2-ujemny rak piersi w I rzucie hormonoterapii stosowanej z powodu zaawansowanego nowotworu (możliwe wcześniejsze stosowanie hormonoterapii uzupełniającej wczesnego raka piersi) w przypadkach innych niż w ChPL" refundowane będą produkty zawierające anastrozol, letrozol i eksemestan.

Dobrą wiadomość dla pacjentów onkologicznych stanowi również rozszerzenie wskazań leku Vidaza (azacitidinum), w wyniku czego będzie możliwie objęcie leczeniem szerszej grupy chorych na ostrą białaczkę szpikową.

Gazyvaro (obinutuzumab) stosowany będzie od stycznia 2020 r. w pierwszej i kolejnych liniach leczenia w programie "Leczenie chorych na chłoniaki złośliwe (ICD – 10 C82, C83)". Dzięki tej decyzji cena leku została obniżona o 25 proc. we wszystkich wskazaniach refundacyjnych.

Od 1.01.2020 r. w ramach programu "Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca" refundowany będzie kolejny inhibitor ALK – lek Zykadia (ceretynib).

MZ informowało w ubiegłym tygodniu, że projekt styczniowej listy leków refundowanych przewiduje iż na liście aptecznej będą dostępne leki pomocne w leczeniu: zaburzeń depresyjnych, schizofrenii, przewlekłej pokrzywki spontanicznej, wirusowego zapalenia wątroby typu B i cukrzycy.

Lista refundacyjna jest aktualizowana co dwa miesiące. Umożliwia to wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną.