Większe kompetencje i większe koszty. Farmaceuci przestaną być jedynie sprzedawcami

autor: Patryk Słowik18.07.2019, 07:26; Aktualizacja: 18.07.2019, 07:34
apteka

Środowisko aptekarskie od wielu lat utyskuje, że rolę farmaceutów sprowadzono do sprzedawców leków.źródło: ShutterStock

Znaczne zwiększenie kompetencji aptekarzy. Ale zarazem bez wydatków Skarbu Państwa na świadczone przez nich usługi. Przewiduje to projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, który właśnie trafił do konsultacji.

Środowisko aptekarskie od wielu lat utyskuje, że rolę farmaceutów sprowadzono do sprzedawców leków. Ich obecne znaczenie w systemie nie różni się znacząco od techników farmaceutycznych. Tymczasem farmaceuta to osoba po co najmniej 5-letnich studiach.

Ministerstwo Zdrowia wreszcie opublikowało projekt ustawy. Jego kluczowy element przewiduje wprowadzenie opieki farmaceutycznej, czyli „świadczenia opieki zdrowotnej udzielanego przez farmaceutę posiadającego określone w ustawie kompetencje, którego celem jest zapewnienie ciągłego, profesjonalnego nadzoru nad farmakoterapią”. Projekt zakłada przyznanie farmaceutom uprawnień w zakresie doradztwa lekowego. Będą oni mogli w szczególności prowadzić konsultacje farmaceutyczne z pacjentami oraz przeglądy lekowe, których celem będzie wykrywanie ewentualnych niepożądanych inter akcji między przyjmowanymi produktami leczniczymi lub między produktami leczniczymi a innymi przyjmowanymi produktami (np. suplementami diety). Aptekarz również będzie mógł wykonywać proste badania diagnostyczne, np. zmierzy ciśnienie.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane