statystyki

Większe kompetencje i większe koszty. Farmaceuci przestaną być jedynie sprzedawcami

autor: Patryk Słowik18.07.2019, 07:26; Aktualizacja: 18.07.2019, 07:34
apteka

Środowisko aptekarskie od wielu lat utyskuje, że rolę farmaceutów sprowadzono do sprzedawców leków.źródło: ShutterStock

Znaczne zwiększenie kompetencji aptekarzy. Ale zarazem bez wydatków Skarbu Państwa na świadczone przez nich usługi. Przewiduje to projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, który właśnie trafił do konsultacji.

Środowisko aptekarskie od wielu lat utyskuje, że rolę farmaceutów sprowadzono do sprzedawców leków. Ich obecne znaczenie w systemie nie różni się znacząco od techników farmaceutycznych. Tymczasem farmaceuta to osoba po co najmniej 5-letnich studiach.

Ministerstwo Zdrowia wreszcie opublikowało projekt ustawy. Jego kluczowy element przewiduje wprowadzenie opieki farmaceutycznej, czyli „świadczenia opieki zdrowotnej udzielanego przez farmaceutę posiadającego określone w ustawie kompetencje, którego celem jest zapewnienie ciągłego, profesjonalnego nadzoru nad farmakoterapią”. Projekt zakłada przyznanie farmaceutom uprawnień w zakresie doradztwa lekowego. Będą oni mogli w szczególności prowadzić konsultacje farmaceutyczne z pacjentami oraz przeglądy lekowe, których celem będzie wykrywanie ewentualnych niepożądanych inter akcji między przyjmowanymi produktami leczniczymi lub między produktami leczniczymi a innymi przyjmowanymi produktami (np. suplementami diety). Aptekarz również będzie mógł wykonywać proste badania diagnostyczne, np. zmierzy ciśnienie.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane