Jak dowiedział się DGP, minister finansów dała wczoraj zielone światło na uruchomienie dodatkowych środków
Decyzja ta oznacza, że Fundusz będzie mógł wykorzystać dodatkowo 900 mln zł. To połowa kwoty, którą resort finansów pod koniec zeszłego roku przelał na rachunek NFZ. Do momentu zwolnienia środków przez MF Fundusz nie miał jednak prawa z nich korzystać.
Ministerstwo Finansów przekonywało dotąd resort zdrowia i NFZ, żeby – jak w poprzednich latach – poczekały z wykorzystaniem funduszu zapasowego do połowy roku.
”Dziś została wydana zgoda na uruchomienie 900 mln zł z tej kwoty, zgodnie z wnioskiem NFZ z 5 marca„ – poinformowało nas wczoraj biuro komunikacji Ministerstwa Finansów.
Narodowy Fundusz Zdrowia od wielu miesięcy prosił o możliwość sięgnięcia po te środki, bo chętnych na pieniądze nie brakuje.
O zwiększenie nakładów walczą szpitale powiatowe. Wyliczają, że satysfakcjonujące byłoby podniesienie finansowania o 15 proc. Jak przekonują, są w fatalnej sytuacji i jeżeli nic się nie zmieni, to część zostanie zamknięta albo znacząco pogorszy się dostępność usług dla pacjentów.
Kolejnym wyzwaniem są pieniądze na podwyżki – dla pielęgniarek, ale także zapowiadane dla diagnostów laboratoryjnych i lekarzy.
Brakuje również pieniędzy na leki. Dane NFZ wskazywały, że tylko w grudniu ub.r. brakowało ponad 100 mln zł na najdroższe leczenie (programy lekowe), w tym onkologiczne. Szpitale musiały sfinansować terapie z własnych pieniędzy, których, jak mówią, im brakuje.
Rosną także kolejki, które miały zgodnie z zapowiedziami zostać skrócone. Tak wynikało m.in. z danych Fundacji WHC, która monitoruje czas oczekiwania.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że od 1 kwietnia będzie bezlimitowy dostęp do leczenia zaćmy oraz tomografii. Na to również muszą znaleźć się środki – kilkaset milionów złotych.
”Nakłady na ochronę zdrowia w 2018 r. powinny wynosić 4,78 proc. PKB, natomiast w 2019 r. 4,86 proc. PKB. Nawet bez przekazania kwoty 1,8 mld zł warunki te zostały spełnione. Przekazanie kwoty 1,8 mld zł nastąpiło zatem dodatkowo„ – tłumaczy MF.