statystyki

Brak ubezpieczenia zdrowotnego maluchów. NFZ traci na niezgłoszonych dzieciach

autor: Agata Szczepańska07.03.2019, 08:25; Aktualizacja: 07.03.2019, 08:26
Odsetek niezgłoszonych dzieci waha się w różnych regionach od kilku do kilkunastu procent.

Odsetek niezgłoszonych dzieci waha się w różnych regionach od kilku do kilkunastu procent.źródło: ShutterStock

Brak ubezpieczenia zdrowotnego maluchów powoduje, nie są one uwzględniane przy podziale środków. A region, w którym jest mniej pacjentów, dostaje mniej pieniędzy.

Wszystkie dzieci w Polsce – zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1510, ze zm.) – mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, niezależnie od statusu ubezpieczeniowego ich rodziców. Koszty – w przypadku tych, które nie są zgłoszone do ubezpieczenia – pokrywane są z dotacji budżetowej (z tej samej puli finansowane są świadczenia m.in. dla kobiet w ciąży czy uchodźców). Natomiast jeżeli dziecko jest członkiem rodziny ubezpieczonego i zostało zgłoszone, udzielone mu świadczenia finansowane są ze środków Funduszu. Zatem tak czy inaczej, oddział NFZ otrzymuje pieniądze za jego leczenie.

Jeśli jednak dzieci są niezgłoszone i na ich leczenie przeznaczone są odrębne środki, nie są brane pod uwagę w algorytmie, według którego dzieli się pieniądze pomiędzy poszczególne regiony. Na problem ten zwrócił uwagę opolski oddział Funduszu, który właśnie rozpoczął kampanię zachęcającą rodziców, by nie zaniedbywali tego obowiązku.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ola(2019-03-08 12:00) Zgłoś naruszenie 30

    A jaki to problem uwzględnić od razu wszystkie dzieci w algorytmie zamieszkałe na terenie regionu, skoro i tak podlegają ubezpieczeniu?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane