statystyki

Brak ubezpieczenia zdrowotnego maluchów. NFZ traci na niezgłoszonych dzieciach

autor: Agata Szczepańska07.03.2019, 08:25; Aktualizacja: 07.03.2019, 08:26
Odsetek niezgłoszonych dzieci waha się w różnych regionach od kilku do kilkunastu procent.

Odsetek niezgłoszonych dzieci waha się w różnych regionach od kilku do kilkunastu procent.źródło: ShutterStock

Brak ubezpieczenia zdrowotnego maluchów powoduje, nie są one uwzględniane przy podziale środków. A region, w którym jest mniej pacjentów, dostaje mniej pieniędzy.

Wszystkie dzieci w Polsce – zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1510, ze zm.) – mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, niezależnie od statusu ubezpieczeniowego ich rodziców. Koszty – w przypadku tych, które nie są zgłoszone do ubezpieczenia – pokrywane są z dotacji budżetowej (z tej samej puli finansowane są świadczenia m.in. dla kobiet w ciąży czy uchodźców). Natomiast jeżeli dziecko jest członkiem rodziny ubezpieczonego i zostało zgłoszone, udzielone mu świadczenia finansowane są ze środków Funduszu. Zatem tak czy inaczej, oddział NFZ otrzymuje pieniądze za jego leczenie.

Jeśli jednak dzieci są niezgłoszone i na ich leczenie przeznaczone są odrębne środki, nie są brane pod uwagę w algorytmie, według którego dzieli się pieniądze pomiędzy poszczególne regiony. Na problem ten zwrócił uwagę opolski oddział Funduszu, który właśnie rozpoczął kampanię zachęcającą rodziców, by nie zaniedbywali tego obowiązku.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ola(2019-03-08 12:00) Zgłoś naruszenie 30

    A jaki to problem uwzględnić od razu wszystkie dzieci w algorytmie zamieszkałe na terenie regionu, skoro i tak podlegają ubezpieczeniu?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane