97 proc. aptek jest już gotowych do realizacji elektronicznych recept – poinformował resort zdrowia. Wciąż jednak niewielu lekarzy je wystawia – jest ich na razie ponad 200.
Reklama
Od 1 stycznia br. wszystkie apteki w Polsce są zobowiązane do podłączenia do platformy e-Zdrowie (P1). Daje ona możliwość realizacji e-recept, ale także generowania elektronicznego Dokumentu Realizacji Recepty (DRR). Oznacza to, że każda zrealizowana recepta, zarówno elektroniczna, jak i papierowa, zostanie zarejestrowana w systemie i udostępniona pacjentowi – po zalogowaniu – na jego osobistym Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na portalu Pacjent.gov.pl. Nie jest ono jednak niezbędne, pacjent może też otrzymać wydruk, e-mail lub SMS z czterocyfrowym kodem, który poda w aptece – wraz z numerem PESEL.
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował wczoraj, że w systemie jest już 97 proc. z 14,5 tys. aptek i punktów aptecznych w Polsce. Niewielki odsetek niepodłączonych do systemu to placówki, które czekają na aktualizację oprogramowania.
Wyraził też nadzieję, że możliwość realizacji e-recepty w każdej aptece zachęci lekarzy do ich wystawiania, bo tych wciąż w skali kraju jest niewielu. Jednak – jak zapewnił – codziennie dołączają kolejni. Przypomniał też, że już za rok będą mieli taki obowiązek.