W poniedziałek na konferencji prasowej we Wrocławiu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zainaugurował cykl konferencji na temat nowych funkcjonalności w e-usługach, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

„W zeszłym roku pokazaliśmy jako rząd, że jesteśmy w stanie skutecznie wdrażać te rozwiązania. Dzisiaj e-zwolnienia to już powszechna usługa w każdym gabinecie. 99 proc. zwolnień to właśnie e-zwolnienia” - mówił Cieszyński.

Wiceminister przypomniał, że od 1 stycznia 2019 roku w każdej aptece w Polsce można już zrealizować receptę w postaci elektronicznej. "Chcemy promować e-recepty w gabinetach lekarskich, opowiadać o nowych możliwościach, które ta usługa za sobą niesie" – powiedział.

Pacjenci historię wystawionych e-recept mogą sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) które jest dostępne dla każdego pod adresem https://pacjent.gov.pl. „Żeby zalogować się do konta pacjenta wystarczy skorzystać z profilu zaufanego, do którego możemy dostać się albo za pośrednictwem naszego konta w banku internetowym, albo po zalogowaniu na stronie pz.gov.pl i potwierdzeniu naszej tożsamości w jednym z tysięcy punktów na terenie całego kraju” – tłumaczył Cieszyński.

Wiceminister zwrócił uwagę, że dzięki IKP zyskujemy dostęp do historii wszystkich wystawionych i zrealizowanych e-recept, a także informacje na temat tego, za jakie zabiegi, wizyty, czy leki zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. „Pacjenci mogą również upoważnić bliskich do dostępu do konta. Takie rozwiązanie może być przydatne, gdy opiekujemy się osobą starszą. Możemy wówczas sprawdzić, czy wykupiła ona wszystkie przepisane leki. Ponadto, wszystkie informacje będą do dyspozycji lekarza, który będzie mógł sprawdzić, czy przestrzegamy jego zaleceń” – mówił Cieszyński dodając, że z dotychczasowych badań wynika, że nawet 17 proc. leków, które zostały przepisane przez lekarzy nie jest wykupywanych, co, w przypadku niektórych terapii może mieć szczególnie negatywny efekt.

„Chcemy, żeby system ochrony zdrowia był nowoczesny i innowacyjny. Systematycznie dodajemy nowe funkcjonalności. Ostatnio, jedną z nich jest Ankieta Zdrowego Stylu Życia. Odpowiadając na kilkanaście pytań uzyskamy informację z jakich programów profilaktycznych warto skorzystać i gdzie może je blisko swojego miejsca zamieszkania zrealizować” – mówił wiceminister

Poinformował, że na terenie całej Polski e-recepty wystawiane są w ponad 550 placówkach leczniczych, a na Dolnym Śląsku w 25 placówkach. „Każdego dnia dołączają kolejne podmioty. Chcemy przekonać kolejnych lekarzy do tego, żeby dołączyli do wystawiania e-recept; żeby weszli do tego systemu, ponieważ on obowiązkowo zacznie funkcjonować od 1 stycznia, a te wdrożenia działają dobrze wtedy, kiedy zaczynają się odpowiednio wcześniej” – dodał.

„Apeluję do wszystkich mieszkańców Dolnego Śląsku, aby z tych nowych funkcjonalności korzystali. Indywidualne Konto Pacjenta, czy e-recepta to kwestie, które faktycznie ułatwiają pacjentom, ale także lekarzom życie” – mówił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Jakie błędy popełniliśmy przy wykorzystaniu pieniędzy z Unii Europejskiej