Pilotaż sieci onkologicznej wywołał burzę jeszcze przed uruchomieniem

autor: Agata Szczepańska12.12.2018, 07:33; Aktualizacja: 12.12.2018, 07:38
W czasie konsultacji społecznych pojawiło się wiele uwag krytycznych pod adresem projektu.

W czasie konsultacji społecznych pojawiło się wiele uwag krytycznych pod adresem projektu.źródło: ShutterStock

Wysokie koszty, brak wiarygodnych wskaźników monitorowania efektów leczenia, skrajna biurokratyzacja, marginalizacja roli szpitali innych niż duże centra onkologii – to tylko niektóre z zarzutów wobec przygotowywanej przez resort zdrowia reformy systemu leczenia nowotworów. Dziś zajmie się nią na nadzwyczajnym posiedzeniu sejmowa komisja zdrowia.

Tak zwana sieć onkologiczna wywołała kontrowersje, zanim jeszcze ministerstwo rozpoczęło jej testowanie w ramach pilotażu. Miał się on rozpocząć z początkiem grudnia, ale przeciągnęły się prace nad rozporządzeniem w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej, określającym jego zasady. W zeszłym tygodniu minister zdrowia Łukasz Szumowski wyraził nadzieję, że ruszy on w styczniu.

Problem jednak w tym, że nowe rozwiązania bardzo dzielą środowisko. O wstrzymanie prac nad projektem zaapelowały właśnie m.in. największe organizacje pacjentów, federacje zrzeszające pracodawców oraz niektóre uniwersytety medyczne i konsultanci krajowi. Przewodniczący komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) zwołał na dziś specjalne posiedzenie – „w odpowiedzi na apel, zaniepokojonego pomysłami Ministra Zdrowia, środowiska onkologicznego pacjentów i lekarzy”.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane