E-zwolnienie już obowiązkowe, ale nie wszędzie dostępne

autor: Agata Szczepańska04.12.2018, 07:23; Aktualizacja: 04.12.2018, 07:26
Lekarze twierdzą, że do realizowania kontraktu z NFZ nie jest wymagane wystawianie zwolnień w taki sposób, w jaki domaga się tego ZUS.

Lekarze twierdzą, że do realizowania kontraktu z NFZ nie jest wymagane wystawianie zwolnień w taki sposób, w jaki domaga się tego ZUS.źródło: ShutterStock

Pierwszy roboczy dzień, w którym obowiązywały wyłącznie e-zwolnienia, był dla systemu informatycznego najpoważniejszym testem. W opinii lekarzy – oblanym, zdaniem rządzących – zwieńczonym sukcesem.

Mają o tym świadczyć liczby: jeszcze przed godz. 15 poinformowano o 100 tys. elektronicznych zwolnień, wystawionych tylko w poniedziałek. Papierowych było zaledwie 47. Choć nie jest to pełen obraz, ponieważ druki w przeciwieństwie do e-ZLA nie trafiają do ZUS od razu, pokazuje jednak proporcje.

Z drugiej strony wczoraj od samego rana zdenerwowani lekarze alarmowali o awariach platformy ZUS. Media społecznościowe zasypały zdjęcia ekranów komputerowych z komunikatami, że strona nie działa. – Cierpią na tym nasi pacjenci, a my nie możemy normalnie pracować – żalili się medycy.

– Obecnie nie można wysłać żadnego zwolnienia e-ZLA, nie można też wydrukować zwolnień papierowych z systemu – lekarze marnotrawią czas i się denerwują, zamiast zajmować się pacjentami – mówił Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. – Przestrzegaliśmy przed tym i już w pierwszym dniu nie ma możliwości wystawienia e-zwolnienia. Dlatego nadal domagamy się fakultatywności, a nie obligatoryjności e-ZLA. Pragnę podkreślić, że nie jesteśmy przeciwnikami informatyzacji ochrony zdrowia, ale musi być ona dobrze przygotowana, bez szkody dla pacjentów i wdrażana powoli, systematycznie i we współpracy – dodawał.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane