statystyki

Ponad milion e-zwolnień od początku grudnia

autor: Bożena Wiktorowska18.12.2018, 08:00; Aktualizacja: 18.12.2018, 08:03
Dziesięciomilionowe e-zwolnienie dotarło do ZUS wczoraj.

Dziesięciomilionowe e-zwolnienie dotarło do ZUS wczoraj.źródło: ShutterStock

Od momentu wprowadzenia obowiązku wystawiania przez lekarzy elektronicznych zwolnień do ZUS wpłynęło ich już ponad 1,2 mln. Od 2016 r., czyli od kiedy lekarze mają możliwość wystawiania zaświadczeń o chorobie w takiej formie, wpłynęło ich już 10 mln.

Zakład podsumował pierwsze dwa tygodnie obowiązywania nowych przepisów, na mocy których elektroniczne zwolnienia stały się obligatoryjne. – Z jednej strony wzmożona zachorowalność to oczywiście negatywna wiadomość. Z drugiej strony nasz system informatyczny obsługujący e-zwolnienia sprawdził się w najtrudniejszym okresie roku – podkreśla Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

Z danych wynika, że każdego dnia do oddziałów trafiają jednak także papierowe zwolnienia. Stanowią jednak niewielki odsetek. Przykładowo, tylko 11 grudnia w całej Polsce wystawiono 110,7 tys. elektronicznych zaświadczeń, a w formie papierowej 1213. Podobnie wyglądały te proporcje w kolejnych dniach: 12 grudnia było 101,7 tys. e-zwolnień i 1155 papierowych potwierdzeń choroby, a 14 grudnia wpłynęło 98 tys. elektronicznych i 1026 tradycyjnych zaświadczeń. Co więcej, według ZUS tego dnia zaledwie 378 medyków wystawiło papierowe zwolnienia. – Niski wskaźnik to również wynik bardzo dobrej współpracy z lekarzami. Nadal staramy się pomóc wszystkim tym, którzy jeszcze nie skorzystali z dobrodziejstwa elektronizacji – dodaje Wojciech Andrusiewicz.

Inaczej wygląda jednak sytuacja z punktu widzenia lekarzy. – Nie jest tak dobrze, jak twierdzi ZUS. Z informacji docierających do nas wynika, że w niektórych regionach kraju wystawianych jest 20–30 proc. papierowych zwolnień – wyjaśnia Tomasz Zieliński z Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie (PZ). – ZUS jednak nie może o tym wiedzieć, bo takie dokumenty jeszcze do niego nie dotarły – dodaje.


Pozostało jeszcze 31% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • L-4(2018-12-19 06:28) Zgłoś naruszenie 00

    No to rekord jeszcze chyba nie został pobity. Pracujący na co wy czekacie, zaniżacie statystyki. A może by tak ranking województw i nagrody gdzie więcej L-4 ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane