statystyki

Etyczna terapia musi kosztować?

autor: Klara Klinger, Agata Szczepańska03.12.2018, 08:01; Aktualizacja: 03.12.2018, 08:33
Sprawa jest skomplikowana. Zaczęło się od sporu o leczenie dwoma lekami. Jeden jest oryginalny – biologiczny.

Sprawa jest skomplikowana. Zaczęło się od sporu o leczenie dwoma lekami. Jeden jest oryginalny – biologiczny.źródło: ShutterStock

Szpital ma leczyć zgodnie z wiedzą medyczną, a nie wynikiem przetargów – tak brzmi wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego.

W ten sposób WSA podtrzymał decyzję rzecznika praw pacjenta. I zobowiązał szpital do zmiany procedury. Chodzi o placówkę w Szczecinie. WSA jest przekonany, że kluczowy jest aktualny stan wiedzy medycznej. Jego zdaniem decyzja lekarza (przy współudziale pacjenta) o zastosowaniu czy zamianie terapii nie może być podyktowana wyłącznie wynikiem przetargu. Ale także, że specyfika leków biologicznych uzasadnia ostrożność przy zamianie.

Sprawa jest skomplikowana. Zaczęło się od sporu o leczenie dwoma lekami. Jeden jest oryginalny – biologiczny. Drugi biopodobny – czyli taki, który powinien gwarantować taką samą skuteczność i zwierający taką samą substancję, ale różniący się trochę w działaniu. Co ważne – ten drugi jest o 1 tys. zł tańszy (zamiast ok. 5 tys. kosztuje ok. 4 tys.).

Mając na uwadze to, że skuteczność jest porównywalna – szpital rozstrzygnął przetarg na rzecz tańszego leku. I przestawił nań pacjentów. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie to, że szpital sam przyznał, iż nawet gdyby doszło do skutków ubocznych w wyniku zmiany preparatu, to ewentualny powrót na lek oryginalny uzależniłby od… wyniku przetargu. Tymczasem konsultant poproszony przez rzecznika o opinię (choć i on wskazywał, że oba preparaty powinny zapewnić taką samą skuteczność) stwierdził, że zmiana leków może mieć wpływ na pacjenta. Dlatego na pewno taka decyzja powinna wynikać wyłącznie ze względów medycznych, a nie ekonomicznych.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane