statystyki

Umowy w POZ na nowych zasadach: Wyższe stawki za pacjentów dla lekarzy rodzinnych

autor: Agata Szczepańska03.12.2018, 07:00; Aktualizacja: 03.12.2018, 07:02
Ma się zwiększyć sama stawka kapitacyjna, o co apelowali lekarze.

Ma się zwiększyć sama stawka kapitacyjna, o co apelowali lekarze.źródło: ShutterStock

Lekarze rodzinni dostaną wyższe stawki za pacjentów w poszczególnych grupach wiekowych. NFZ przygotował nowe zarządzenie dotyczące kontraktów w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ).

Opublikowanie go zbiegło się w czasie z zawarciem porozumienia pomiędzy lekarzami rodzinnymi a resortem zdrowia i NFZ w sprawie aneksowania umów. Były one bowiem podpisane do końca listopada. Tuż przed ich wygaśnięciem, po długich negocjacjach, lekarze z Federacji Porozumienie Zielonogórskie (PZ) oraz Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) zdecydowali się je przedłużyć do końca przyszłego roku.

Zrealizowano bowiem jeden z ich najważniejszych postulatów dotyczących finasowania. Nowe zarządzenie podnosi współczynniki korygujące stawkę kapitacyjną, czyli środki, które lekarz dostaje za jednego zapisanego do niego pacjenta. Są one zróżnicowane ze względu na jego wiek albo miejsce pobytu (jeśli jest to np. dom pomocy społecznej lub placówka resocjalizacyjna).


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane