statystyki

Krótszy czas oczekiwania na badanie, większa stawka

autor: Agata Szczepańska18.07.2019, 18:00
Przed zniesieniem limitów NFZ wydawał na badania tomograficzne 1–1,2 mld zł, a rezonans – około 1 mld zł. Według szacunków bezlimitowość oznacza wydatki większe o o kilkaset milionów złotych. Skutek finansowy nowego zarządzenia oszacowano na blisko 9 mln zł na drugie półrocze br.

Przed zniesieniem limitów NFZ wydawał na badania tomograficzne 1–1,2 mld zł, a rezonans – około 1 mld zł. Według szacunków bezlimitowość oznacza wydatki większe o o kilkaset milionów złotych. Skutek finansowy nowego zarządzenia oszacowano na blisko 9 mln zł na drugie półrocze br.źródło: ShutterStock

Placówki, które zmniejszą kolejki do rezonansu magnetycznego, dostaną za te świadczenia o 5 proc. więcej do NFZ – przewiduje nowe zarządzenie. Warunkiem będzie skrócenie czasu oczekiwania co najmniej o 20 proc. oraz skreślenie z listy oczekujących o ponad 5 proc. więcej osób niż w poprzednim okresie rozliczeniowym. Trzeba też zrealizować co najmniej 400 badań w okresie sprawozdawczym.

Zarządzenie dotyczy świadczeń udzielanych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a zmiany podyktowane są dużą liczbą pacjentów oczekujących na tego rodzaju badania. Jednocześnie, jak przekonują jego autorzy, daje ono możliwość zwiększenia racjonalizacji wydatków przez unikanie zbędnych hospitalizacji, których celem jest wyłącznie wykonanie diagnostyki.

W wyniku konsultacji do dokumentu dodano przepis, zgodnie z którym lekarze mogą udzielać świadczeń w zakresie badania tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego (RM) także za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności (w ramach tzw. teleradiologii).


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane