statystyki

Unia wypowiada wojnę kleszczom i boreliozie

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto13.09.2018, 07:35; Aktualizacja: 13.09.2018, 09:16
Rezolucję pozytywnie oceniają pracownicy sanepidów. Podkreślają, że to najlepszy sposób na zwrócenie większej uwagi na chorobę, a co za tym idzie – zwiększenie świadomości wśród pacjentów.

Rezolucję pozytywnie oceniają pracownicy sanepidów. Podkreślają, że to najlepszy sposób na zwrócenie większej uwagi na chorobę, a co za tym idzie – zwiększenie świadomości wśród pacjentów.źródło: ShutterStock

Parlament Europejski postuluje, aby wpisać boreliozę na listę chorób , które należy śledzić na poziomie unijnym.

W tym tygodniu komisja PE ds. środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności przyjęła rezolucję wzywającą państwa członkowskie do obowiązkowego zgłaszania chorób przenoszonych przez kleszcze. Zwróciła się także do Komisji Europejskiej, aby ta opracowała jednolity program nadzoru oraz programy edukacyjne zwiększające wiedzę na temat zagrożenia.

W czerwcu KE dodała neuroboreliozę z Lyme (najgroźniejszą odmianę choroby odkleszczowej wywołującą zaburzenia układu nerwowego) do listy chorób, które należy śledzić na poziomie UE. Jednak europosłowie chcą, aby dodano do niej również samą boreliozę (czyli chorobę zakaźną przenoszoną przez kleszcze).


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane