statystyki

Będzie więcej pielęgniarek w szpitalach dla dzieci

autor: Agata Szczepańska07.08.2018, 07:36; Aktualizacja: 07.08.2018, 08:38
Dr Piskorz-Ogórek zwróciła uwagę, że w kilku województwach niedobory kadrowe w opiece pediatrycznej utrzymują się od lat.

Dr Piskorz-Ogórek zwróciła uwagę, że w kilku województwach niedobory kadrowe w opiece pediatrycznej utrzymują się od lat.źródło: ShutterStock

Podwyższenie wskaźników zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach pediatrycznych zapowiedział resort zdrowia w odpowiedzi na pismo rzecznika praw dziecka. Marek Michalak niepokoił się bowiem, czy w sytuacji braków kadrowych w tym zawodzie najmłodsi pacjenci mają zapewnioną wystarczającą opiekę pielęgniarską.

Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła w piśmie do rzecznika, że resort prowadzi obecnie prace nad normami zatrudnienia, które określić mają liczbę pielęgniarek i położnych oraz ich kwalifikacje w poszczególnych zakresach świadczeń. Wprowadzi je w życie nowelizacja rozporządzenia „koszykowego”, czyli w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 2295). Jej projekt jest już po konsultacjach, trwa analiza zgłoszonych uwag.

Zakłada ono m.in. wprowadzenie norm zatrudnienia w wymiarze 0,6 etatu na łóżko (dla oddziałów o profilu zachowawczym) i 0,7 (dla oddziałów o profilu zabiegowym). Wiceminister Szczurek-Żelazko poinformowała, że zgodnie z porozumieniem zawartym 9 lipca pomiędzy samorządem i związkiem zawodowym pielęgniarek i położnych a ministrem zdrowia i prezesem NFZ, w przygotowywanym rozporządzeniu wskaźniki w oddziałach pediatrycznych zostaną podwyższone do poziomu 0,8 w oddziałach zachowawczych oraz 0,9 w oddziałach zabiegowych – od 1 lipca 2019 r.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane