statystyki

Będzie więcej pielęgniarek w szpitalach dla dzieci

autor: Agata Szczepańska07.08.2018, 07:36; Aktualizacja: 07.08.2018, 08:38
Dr Piskorz-Ogórek zwróciła uwagę, że w kilku województwach niedobory kadrowe w opiece pediatrycznej utrzymują się od lat.

Dr Piskorz-Ogórek zwróciła uwagę, że w kilku województwach niedobory kadrowe w opiece pediatrycznej utrzymują się od lat.źródło: ShutterStock

Podwyższenie wskaźników zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach pediatrycznych zapowiedział resort zdrowia w odpowiedzi na pismo rzecznika praw dziecka. Marek Michalak niepokoił się bowiem, czy w sytuacji braków kadrowych w tym zawodzie najmłodsi pacjenci mają zapewnioną wystarczającą opiekę pielęgniarską.

Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła w piśmie do rzecznika, że resort prowadzi obecnie prace nad normami zatrudnienia, które określić mają liczbę pielęgniarek i położnych oraz ich kwalifikacje w poszczególnych zakresach świadczeń. Wprowadzi je w życie nowelizacja rozporządzenia „koszykowego”, czyli w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 2295). Jej projekt jest już po konsultacjach, trwa analiza zgłoszonych uwag.

Zakłada ono m.in. wprowadzenie norm zatrudnienia w wymiarze 0,6 etatu na łóżko (dla oddziałów o profilu zachowawczym) i 0,7 (dla oddziałów o profilu zabiegowym). Wiceminister Szczurek-Żelazko poinformowała, że zgodnie z porozumieniem zawartym 9 lipca pomiędzy samorządem i związkiem zawodowym pielęgniarek i położnych a ministrem zdrowia i prezesem NFZ, w przygotowywanym rozporządzeniu wskaźniki w oddziałach pediatrycznych zostaną podwyższone do poziomu 0,8 w oddziałach zachowawczych oraz 0,9 w oddziałach zabiegowych – od 1 lipca 2019 r.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane