statystyki

Od października 2018 r. zwolnienie lekarskie wystawi pielęgniarka, ratownik, sekretarka

autor: Bożena Wiktorowska12.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 12.07.2018, 07:46
Wszystkie osoby mające upoważnienie do wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy będą musiały być wpisane do Rejestru Asystentów Medycznych.

Wszystkie osoby mające upoważnienie do wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy będą musiały być wpisane do Rejestru Asystentów Medycznych.źródło: ShutterStock

Od 1 października 2018 r. asystent medyczny w imieniu lekarza będzie mógł wystawiać e-zwolnienia. Takie rozwiązanie ma ułatwić likwidację papierowych zwolnień lekarskich. I to już od 1 grudnia.

Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Na podstawie zaproponowanych rozwiązań lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego pracownika wykonującego zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • V2(2018-11-23 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Wypisywanie e-zwolnień nie leży w zakresie i kompetencji pielęgniarki, ratownika medycznego czy sekretarki/rejestratorki medycznej. Scedowanie tych obowiązków na ww stanowiska jest niczym innym jak zwykłym wysługiwaniem się, szukaniem taniej siły roboczej czy przysłowiowego jelenia. Dodatkowe obowiązki nie idą w parze z dodatkowymi wynagrodzeniami, a ich wprowadzenie świadczy o nieudolności lekarzy (bo sobie nie radzą), tudzież o nie przestrzeganiu przez nich obowiązującego czasu pracy. Jak dla mnie to proceder, analogiczny z wypisywaniem przez pielęgniarki recept.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane