statystyki

Państwo pomaga, ale szpitale i tak toną w długach

autor: Klara Klinger06.08.2018, 07:21; Aktualizacja: 06.08.2018, 08:25
Koszty działalności poszybowały w górę szybciej niż przychody

Koszty działalności poszybowały w górę szybciej niż przychodyźródło: ShutterStock

Po lekkim spadku zadłużenia pod koniec 2017 r. placówki medyczne znów mogą „pochwalić się” rekordowo dużymi zobowiązaniami.

Ich wysokość sięga 11,84 mld zł. Z tego niemal 1,4 mld to zobowiązania wymagalne, czyli takie, których termin płatności już minął. Poprawy nie widać pomimo wyższego finansowania szpitali ze strony państwa.

Pod koniec zeszłego roku minister finansów zgodził się na opłacenie wszystkich nadwykonań z ostatniej dekady (czyli przyjęcia pacjentów ponad limit wyznaczony w kontrakcie z NFZ). O część środków szpitale walczyły z państwem w sądzie. W sumie z budżetu państwa przekazano na ten cel 1 mld zł i dodatkowe 500 mln z rezerwy NFZ. To pozwoliło szpitalom złapać oddech.

Potwierdzają to dane ministerialne. Wynika z nich, że między trzecim a czwartym kwartałem 2017 r. o 100 mln zł zmniejszyły się ogólne zobowiązania (nadal były wyższe niż na początku roku). Widać było również pozytywną zmianę, jeśli chodzi o zobowiązania wymagalne, czyli np. spłatę długów u dostawców. Ta była rekordowo niska. Nawet o 300–500 mln zł niższa niż w poprzednich latach.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane