statystyki

Szpitale żądają pieniędzy na podwyżki. Grożą zrywaniem kontraktów

autor: Agata Szczepańska24.07.2018, 07:28; Aktualizacja: 24.07.2018, 08:01
Jak wynika z danych resortu zdrowia i NFZ, zdecydowana większość ryczałtów ustalanych na I półrocze 2018 r. jest wyższa od ryczałtów IV kwartału 2017 r.

Jak wynika z danych resortu zdrowia i NFZ, zdecydowana większość ryczałtów ustalanych na I półrocze 2018 r. jest wyższa od ryczałtów IV kwartału 2017 r.źródło: ShutterStock

Ryczałtowy system finansowania szpitali w obecnym kształcie prowadzi nieuchronnie do ich dalszego zadłużania się – alarmuje Naczelna Rada Lekarska. Jak podkreśla, wpływ na pogarszanie się sytuacji finansowej placówek ma m.in. uchwalanie przepisów dotyczących podwyżek płac dla określonych grup pracowników bez przyznawania środków na ten cel.

W ramach ryczałtu finansowane są szpitale zakwalifikowane do sieci. Jego wysokość na kolejny okres rozliczeniowy uzależniona jest od stopnia wykorzystania w okresie poprzednim. Zdaniem NRL obowiązujący system ustalania ryczałtu skutkuje brakiem jakiegokolwiek wpływu szpitali na wielkość ich budżetu, który bazuje na poziomie wykonania świadczeń w roku 2015.

Samorząd zwraca także uwagę, że w sytuacji przyznawania podwyżek płac dla kolejnych grup pracowników podmiotów leczniczych konieczne jest zwiększenie finansowania – czy to poprzez podwyższenie kwot ryczałtu, czy poprzez urealnienie wyceny poszczególnych procedur.

– Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z niepokojem obserwuje, że obecnie szpitale nie mają żadnego istotnego wpływu na wysokość swoich przychodów, która została odgórnie ukształtowana, natomiast ich wydatki stale rosną na skutek uchwalanych przepisów, które nie zapewniają realnych mechanizmów finansowania zwiększonych wydatków. Tego rodzaju polityka finansowa państwa wobec szpitali będzie nieuchronnie prowadzić do zamknięcia części tych placówek i ograniczenia pacjentom dostępu do świadczeń – podkreśla lekarski samorząd i wzywa resort zdrowia do podjęcia pilnych działań w celu zmiany zasad ryczałtowego finansowania szpitali.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane