statystyki

Działania na rzecz likwidacji opt-out w toku

autor: Agata Szczepańska12.06.2018, 07:49; Aktualizacja: 12.06.2018, 08:02
– Pamiętajmy, że przemęczony, niewyspany lekarz, który pracuje bardzo długo, nie jest tak doskonałym lekarzem jak ten, który jest wypoczęty – dodał.

– Pamiętajmy, że przemęczony, niewyspany lekarz, który pracuje bardzo długo, nie jest tak doskonałym lekarzem jak ten, który jest wypoczęty – dodał.źródło: ShutterStock

Więcej miejsc na studiach medycznych, reorganizacja systemu i lepsze wykorzystanie kadr mają sprawić, że za 10 lat lekarze nie będą musieli pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski obiecał likwidację klauzuli opt-out w porozumieniu, które zakończyło w lutym protest rezydentów, polegający m.in. na jej wypowiadaniu. W dokumencie zapisano, że dołoży wszelkich starań, by zniknęła ona do 2028 r. W zeszłym tygodniu poszedł o krok dalej – powiedział, że gotów jest to zapisać w ustawie.

Po tej deklaracji przyszła pora na konkrety. Na wczorajszej konferencji minister mówił, w jaki sposób zamierza do tego doprowadzić. Podkreślił, że działania w tym kierunku są już prowadzone. To sukcesywne zwiększanie liczby miejsc na studiach medycznych, a także zmiany w koszyku świadczeń gwarantowanych i wymogach dla różnych stopni referencyjności szpitali. Chodzi o to, jak tłumaczył minister, by zwiększając stale liczbę lekarzy, coraz lepiej wykorzystywać kadry medyczne.

W tym celu wprowadzane będą sekretarki medyczne, które przejmą dużą część obowiązków biurokratycznych, umożliwi się wykonywanie samodzielnie świadczeń przez lekarzy ze starszych lat specjalizacji. To również klauzule, w ramach których rezydenci mogą się zobowiązać, że po specjalizacji dwa lata z pięciu lat będą pracowali w Polsce.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane