statystyki

Działania na rzecz likwidacji opt-out w toku

autor: Agata Szczepańska12.06.2018, 07:49; Aktualizacja: 12.06.2018, 08:02
– Pamiętajmy, że przemęczony, niewyspany lekarz, który pracuje bardzo długo, nie jest tak doskonałym lekarzem jak ten, który jest wypoczęty – dodał.

– Pamiętajmy, że przemęczony, niewyspany lekarz, który pracuje bardzo długo, nie jest tak doskonałym lekarzem jak ten, który jest wypoczęty – dodał.źródło: ShutterStock

Więcej miejsc na studiach medycznych, reorganizacja systemu i lepsze wykorzystanie kadr mają sprawić, że za 10 lat lekarze nie będą musieli pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski obiecał likwidację klauzuli opt-out w porozumieniu, które zakończyło w lutym protest rezydentów, polegający m.in. na jej wypowiadaniu. W dokumencie zapisano, że dołoży wszelkich starań, by zniknęła ona do 2028 r. W zeszłym tygodniu poszedł o krok dalej – powiedział, że gotów jest to zapisać w ustawie.

Po tej deklaracji przyszła pora na konkrety. Na wczorajszej konferencji minister mówił, w jaki sposób zamierza do tego doprowadzić. Podkreślił, że działania w tym kierunku są już prowadzone. To sukcesywne zwiększanie liczby miejsc na studiach medycznych, a także zmiany w koszyku świadczeń gwarantowanych i wymogach dla różnych stopni referencyjności szpitali. Chodzi o to, jak tłumaczył minister, by zwiększając stale liczbę lekarzy, coraz lepiej wykorzystywać kadry medyczne.

W tym celu wprowadzane będą sekretarki medyczne, które przejmą dużą część obowiązków biurokratycznych, umożliwi się wykonywanie samodzielnie świadczeń przez lekarzy ze starszych lat specjalizacji. To również klauzule, w ramach których rezydenci mogą się zobowiązać, że po specjalizacji dwa lata z pięciu lat będą pracowali w Polsce.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane