Działamy, by zapewnić nielimitowaną rehabilitację osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, co ma nastąpić od lipca na mocy ustawy uchwalonej w związku z protestem w Sejmie – zapewnia resort zdrowia. Szef MZ Łukasz Szumowski deklaruje m.in. zwiększenie kontraktowania.

Ustawa wprowadza szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Regulacja stanowi, że zniesione zostaną limity finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Ustawa przewiduje też m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (jak wózki inwalidzkie, cewniki, ortezy). Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały też prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Bez kolejki mają także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach. Ta grupa niepełnosprawnych ma również korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

Reklama

"Wprowadzamy odrębny tryb dostępu dla osób, które obejmuje ustawa. Przeznaczamy na to konkretne środki w NFZ. Ruszają nowe konkursy na świadczenia rehabilitacyjne tam, gdzie były +białe plamy+, bo osobom poszkodowanym trudno dojeżdżać na duże odległości" – powiedział w poniedziałek minister.

"Będą przeznaczone na to takie środki, które gwarantują, że wszyscy pacjenci z mocy ustawy będą mieli rehabilitację poza kolejnością, i dostępną. Z moich danych wynika, że jest to możliwe" – dodał, pytany czy realne jest wypełnienie zapisów ustawowych.