Odmowa przyjęcia dziecka do szpitala: Zasięgnięcie opinii drugiego lekarza konstytucyjne

autor: Agata Szczepańska15.05.2018, 20:00
Zdaniem OZZL problem związany jest z nieprawidłową wykładnią pojęcia „warunki”, którym posługuje się art. 137 ustawy.

Zdaniem OZZL problem związany jest z nieprawidłową wykładnią pojęcia „warunki”, którym posługuje się art. 137 ustawy.źródło: ShutterStock

Przepis stanowiący, że odmowa przyjęcia dziecka do szpitala wymaga uprzedniej konsultacji z ordynatorem, jest zdaniem Trybunału Konstytucyjnego zgodny z ustawą zasadniczą.

Trybunał rozpatrywał wniosek Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Miał ustalić, czy par. 13 ust. 5 załącznika do rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2015 poz. 1400) jest zgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, a także z art. 137 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1938, ze zm.). Kwestionowany przepis wprowadza – w razie odmowy – obowiązek konsultacji z ordynatorem oddziału, jego zastępcą albo lekarzem kierującym oddziałem, do którego dziecko miałoby być przyjęte.

Związek wskazywał w uzasadnieniu do swojego wniosku, że przepis dodany został do rozporządzenia po „kilku nieobiektywnych i nierzetelnie przekazywanych informacjach medialnych dotyczących zgonu dziecka, któremu odmówiono przyjęcia na oddział pediatryczny”. Jednak został on sformułowany „wadliwie i przeciwskutecznie, a konsekwencje jego stosowania przez lekarzy dyżurujących potencjalnie będą o wiele gorsze dla pacjentów, niż miało to miejsce przed nowelizacją”.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane