statystyki

Szpitale sztucznie wydłużają pobyt dzieci w szpitalu, by dostać pieniądze? NFZ będzie monitorować sytuację

autor: Agata Szczepańska19.04.2018, 07:15; Aktualizacja: 19.04.2018, 08:09
Fundusz spodziewa się, że w związku z wyższym finansowaniem pobytów krótszych niż trzydniowe może się zwiększyć ich liczba.

Fundusz spodziewa się, że w związku z wyższym finansowaniem pobytów krótszych niż trzydniowe może się zwiększyć ich liczba.źródło: ShutterStock

Rzecznicy – praw dziecka oraz praw obywatelskich – niepokoją się, że szpitale sztucznie wydłużają pobyt dzieci w szpitalu, by NFZ więcej im zapłacił. Fundusz zapowiada monitorowanie sytuacji.

W zeszłym roku zmieniły się zasady finansowania hospitalizacji dziecięcych. Do końca września pobyty zachowawcze, czyli takie, podczas których nie były przeprowadzane zabiegi, krótsze niż dwa dni, wyceniane były na poziomie 30 proc. wartości hospitalizacji dłuższych. NFZ zmodyfikował jednak te zasady – od października hospitalizacje o długości poniżej trzech dni zostały wycenione na poziomie 50 proc. wartości dłuższych pobytów w szpitalu. Od 1 stycznia zaś ich finansowanie wzrosło do 65 proc.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak zainteresował się tą sprawą pod koniec zeszłego roku. Niepokoił się, czy nie spowoduje to celowego wydłużania pobytu małych pacjentów w szpitalach, ponieważ najkorzystniejszą stawkę placówka otrzyma, gdy hospitalizacja będzie wynosiła przynajmniej cztery dni. Powołując się na opinie ekspertów, wskazywał, że średni czas leczenia na oddziałach pediatrycznych zwykle wynosi tylko dwa-trzy dni. RPD obawiał się również, że wydłuży to czas oczekiwania na wolne miejsce w szpitalu i planowe zabiegi. NFZ odpowiedział, że przeprowadzone analizy nie wskazują na nadmierny wzrost liczby hospitalizacji trzydniowych, choć była ona nieco większa niż w analogicznym okresie rok wcześniej.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane