Normy zatrudnienia pielęgniarek coraz bliżej

autor: Agata Szczepańska16.04.2018, 07:09; Aktualizacja: 16.04.2018, 07:47
Wprowadzenie norm zatrudnienia ma być jednym z elementów poprawy warunków pracy pielęgniarek, które obecnie często mają pod opieką nawet po kilkudziesięciu pacjentów.

Wprowadzenie norm zatrudnienia ma być jednym z elementów poprawy warunków pracy pielęgniarek, które obecnie często mają pod opieką nawet po kilkudziesięciu pacjentów.źródło: ShutterStock

Liczba pielęgniarek, które muszą być zatrudnione na szpitalnych oddziałach, będzie zależała od liczby łóżek. Resort zdrowia skierował właśnie do konsultacji rozporządzenie, które wprowadzić ma to rozwiązanie.

Norm zatrudnienia opartych na wskaźniku uzależnionym od liczby łóżek pielęgniarki domagają się od lat. Zależy im na tym, by od ich spełnienia uzależnione było podpisanie kontraktu z daną placówką. Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, resort zgodził się na ich wprowadzenie. Na razie mają obowiązywać tylko w szpitalach, ale ministerstwo pracuje nad tym, by wdrożyć je również u innych świadczeniodawców – m.in. w opiece psychiatrycznej czy ambulatoryjnej.

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego określa wymiar etatu w przeliczeniu na łóżka w poszczególnych oddziałach, a także wymagane kwalifikacje personelu pielęgniarskiego i położniczego.

Wskaźniki będą wynosić 0,6 na łóżko (dla oddziałów o profilu zachowawczym) i 0,7 (dla oddziałów o profilu zabiegowym). Pielęgniarki chciały jeszcze wskaźnika 0,8 dla oddziałów dziecięcych.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ADI(2018-04-16 21:29) Zgłoś naruszenie 10

    Super,będzie jakiś ład,bo albo mniej łóżek albo więcej personelu i opieka będzie na poziomie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane