Nowy model POZ: Lekarz zapyta pacjenta o ćwiczenia i czy jest w rozpaczy

autor: Klara Klinger20.03.2018, 06:50; Aktualizacja: 20.03.2018, 07:35
lekarz, gorączka, choroba

Lekarze rodzinni będą musieli wykonywać bilans pacjentówźródło: ShutterStock

Kompleksowa opieka nad chorymi przewlekle, badania profilaktyczne dla zdrowych oraz pomoc koordynatora – to założenia nowego modelu POZ.

Na razie tylko w pilotażu POZ Plus. Wczoraj NFZ opublikował wytyczne dla lekarzy. Ci, którzy wezmą w nim udział, będą musieli aktywnie współpracować ze specjalistami, prowadzić skuteczną profilaktykę, pomagać pacjentom przy umawianiu wizyt, kontrolować wyniki badań i szybko reagować. Opiekę nad chorym będzie sprawował cały zespół medycyny rodzinnej – oprócz lekarza i pielęgniarki będzie w nim także lekarz specjalista, fizjoterapeuta, dietetyk oraz psycholog. Powstanie również nowa funkcja – koordynatora, który miałby sprawdzać, czy wszystko przebiega zgodnie z planem pod kątem organizacyjnym (m.in. ma prowadzić elektroniczny terminarz wizyt).

Zamiast odsyłać od specjalisty do specjalisty, lekarze rodzinni (na razie tylko ci chętni), sami zajmą się chorymi m.in. na cukrzycę, z problemami endokrynologicznymi czy też kardiologicznymi. Dotyczy to także osób ze schorzeniami neurologicznym, pulmonologicznymi i ortopedycznymi. Lekarze podstawowej opieki mieliby pomóc także osobom, które wymagają rehabilitacji w zespołach bólowych kręgosłupa i ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów obwodowych. Żeby to zrealizować, lekarze POZ będą musieli współpracować ze specjalistami.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Marian(2018-03-20 11:15) Zgłoś naruszenie 31

  Propozycja nowego modelu POZ-tu jest b. dobra. Obawiam sie , ze Lekarz Rodzinny za te pieniadze, ktore obecnie zarabia nie przejdzie!.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nareszcie!!!!!!!!!!!!!!!(2018-03-20 17:45) Zgłoś naruszenie 41

  Będzie trudno zagonić ich do takiej roboty. Niestety obecny system płacenia za pacjenta a nie za leczenie, zrobił z większości lekarzy POZ nieczułe na nic roboty do wypisywania recept, i to na te leki, na które dostają lepsze profity. Ale wielki czas za POZ-ty się zabrać bo one źle lecząc, albo wręcz nie lecząc, generują wielkie koszty dla całego lecznictwa w Polsce. Za przykład niech posłuży późne wykrywanie nowotworów i innych poważnych chorób w naszym kraju, co powoduje, że leczenie takie jest b.drogie i nie zawsze już wtedy kończy się sukcesem.

  Odpowiedz
 • gosc(2019-09-05 06:16) Zgłoś naruszenie 00

  No i mamy wrzesień 2019r

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane