Nie będzie dalszej dyskusji o zwiększeniu nakładów na zdrowie

autor: Agata Szczepańska01.03.2018, 07:42; Aktualizacja: 01.03.2018, 08:09
Zgodnie z uchwaloną pod koniec listopada rządową ustawą docelowy poziom finansowania systemu ochrony zdrowia – 6 proc. PKB – ma zostać osiągnięty w 2025 r.

Zgodnie z uchwaloną pod koniec listopada rządową ustawą docelowy poziom finansowania systemu ochrony zdrowia – 6 proc. PKB – ma zostać osiągnięty w 2025 r.źródło: ShutterStock

Za odrzuceniem projektów – zarówno obywatelskiego, jak i poselskiego – przewidujących zwiększenie odsetka PKB przeznaczanego na ochronę zdrowia, opowiedziała się wczoraj sejmowa komisja.

Oba projekty dotyczą materii, która już została przez rząd uregulowana – w ten sposób swój brak poparcia dla tych propozycji uzasadniali posłowie PiS. Przypominano także, że ustawa podnosząca stopniowo nakłady na zdrowie (do 6 proc. PKB w 2025 r.) została już uchwalona i obowiązuje od początku tego roku, a na początku lutego minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał porozumienie z rezydentami, które przewiduje kolejne zwiększenie środków na ten cel (6 proc. od 2024 r.). Resort zobowiązał się przedstawić stosowny projekt nowelizacji w ciągu trzech miesięcy. Z kolei opozycja przekonywała, że już teraz widać, iż umowa ta nie przyniosła poprawy sytuacji w służbie zdrowia i w systemie pilnie są potrzebne dużo większe pieniądze, niż zaplanowano w ustawie.

Wnioski o odrzucenie obu projektów zgłosiła Gabriela Masłowska (PiS). Komisja je poparła.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Podniesc naklady na refundacje lekow do 1% PKB(2018-03-01 09:03) Zgłoś naruszenie 10

    Przede wszystkim jak najszybciej nalezy podniesc naklady publiczne na refundacje lekow z 0,44% do 1% PKB czyli z okolo 8-9 mld zl do 20 mld zl. ---- 1% PKB na refundacje lekow przeznacza sie m. in. w Czechach, na Wegrzech, w Rumunii.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane