Huragan wokół wadliwych szczepionek. MZ: Nie jesteśmy w stanie pilnować każdej lodówki

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński06.02.2018, 07:47; Aktualizacja: 06.02.2018, 08:04
Źle przechowywana szczepionka jest jak zepsute jedzenie. Trzeba ją wyrzucić.

Źle przechowywana szczepionka jest jak zepsute jedzenie. Trzeba ją wyrzucić.źródło: ShutterStock

Minister zdrowia potwierdza nasze doniesienia, a prokurator generalny zleca śledztwo. Lekarzom za podanie lewych szczepionek grożą też dyscyplinarki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • Za stara na pranie mózgu(2018-12-17 21:44) Zgłoś naruszenie 11

  Z roku na rok coraz więcej szczepien. Powariowali. Co my króliki doświadczalne? Jakim cudem ospa różyczka świnka czy biegunka stały się śmiertelnymi chorobami? Nie było szczepieñ nie było umieralności tylko choroby wieku dziecięcego.

  Odpowiedz
 • Ddr(2018-02-07 08:25) Zgłoś naruszenie 40

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1983233565249425&id=1442034396036014

  Odpowiedz
 • sn(2018-02-07 08:19) Zgłoś naruszenie 91

  No i mamy"Państwo Prawa " i Nową lepszą zmianę ,chłam ,marazm nie poprawiony przez tyle czasu ,po poprzednikach ,dbających o siebie i swoja kasę i przekręty (POpartychPSL) . My ludzie RP jesteśmy ciągle narażani na różnego rodzaju decyzje lub brak nadzoru, przez tych nieudaczników wybranych bez konkursu z kapelusza prezia. Kiedy to się skończy ?. Jest procedura dla leków i szczepionek ,gdy nie ma skutecznej procedury ,to też kontrola NFZ,MZ ma instrumenty i metody do sprawdzenia (np.systemem elektronicznym) i egzekucji prawa ,nie rozkładanie rąk i bezradność, a nam wszystkim horror i ewentualne choroby ,bo nikt dokładnie nie zbadał tego !!!.

  Odpowiedz
 • Edward Zwycięzca(2018-02-07 00:05) Zgłoś naruszenie 80

  Skoro medykamenty wymagają konkretnej temperatury to producenci powinni być zobligowani do instalowania trwale na ampułkach czujnika (paska) sygnalizującego przekroczenie "przyjętej" temperatury. W XXI wieku to banał, tylko trzeba chcieć i komuś musi na tym zależeć.

  Odpowiedz
 • ddd(2018-02-06 18:19) Zgłoś naruszenie 42

  Grzesiowski jest z Instytutu Profilaktyki Zakażeń. To brzmi dumnie. Prawda jest taka, że to farbowany lis z jednoosobowej fundacji o nazwie Instytut Profilaktyki Zakażeń, którą sam wymyślił. Nazwa fundacji do złudzenia przypomina nazwę ośrodka, w którym kiedyś pracował. To na pewno koincydencja tak jak NOPy dzień po ;) Proszę może uprzejmie myśliwych o ustrzelenie rykoszetem, niecelowo w ramach szeroko rozumianej zbieżności czasowej i koincydencji, bez związku tego człowieka na jakimś spacerze w lesie. W trybie pilnym.

  Odpowiedz
 • Fo(2018-02-06 16:49) Zgłoś naruszenie 90

  Są elektroniczne systemy monitoringu temperatur lodówki i jak jest awaria, to przychodzi SMS do prac. punktu. Ale jeśli on mieszka 30 km dalej i jest 2.00 w nocy, to zanim dojedzie, zapakuje w lodówkę przenośną i przewiezie do innej/sprawnej lodówki, to może minąć też minimum 1,5 godziny. Każda przychodnia gdzie się szczepi posiada procedurę postępowania w razie awarii lodówki. Kłopot w tym, że nie każda posiada e-system monitoringu chłodziarek. Dlatego powinien być obowiązek posiadania ups i e-monitoringu temperatur. Dopiero te 2 elementy łącznie gwarantują dobry poziom zabezpieczenia

  Odpowiedz
 • 007KAL(2018-02-06 12:00) Zgłoś naruszenie 170

  Może przy okazji warto popatrzeć na proces zasilania rezerwowego. Dzisiaj bez prądu prawie nic nie działa, a w bardzo wielu jednostkach służby zdrowia układy zasilania UPS, agregaty prądotwórcze i zasilania dwustronne "są teroretyczne". Znam kilka przypadków, gdy obie linie dwustronnego zasilania są podłączone do tego samego transformatora. W UPS-ach akumulatory mają po 10 lat. Agregaty mają zbyt małą moc, aby zasilić wszystkie odbiorniki. Są też takie kwiatki, że SOR jest wyposażony w macierz zasilającą, która pracuje z obiążeniem 2-5%, (bo zmieniono koncepcję wykorzystania pomieszczeń) a w szpitalu zasadniczym UPS-y są stale przeciążone...

  Odpowiedz
 • Artur(2018-02-06 11:52) Zgłoś naruszenie 180

  Jeśli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o kasę... Wadliwe szczepionki nie pochodziły z aptek, lecz przychodni. Dlatego przychodnie/lekarze nie powinni odpowiadać za sprzedaż leków, bo są podatni na korupcję firm farmaceutycznych z dużym budżetem lub dbają o minimalizację strat/maksymalizację zysków, a nie zawsze to = dobro pacjenta. Odpowiedzialność powinna obciążać przede wszystkim osoby kierujące przychodniami, tutaj nie zostały wdrożone lub dochowane wymagania procedur medycznych.

  Odpowiedz
 • hahaha...(2018-02-06 11:00) Zgłoś naruszenie 119

  Pan Grzesiowski to nie żaden ekspert a jeśli już to samozwańczy. Jestem plastykiem i analogicznie otworzę firmę i nazwę się największą malarką w polsce.Pan Grzesiowski przypomina pana który wymyślił szczepionkę a jak się okazało nie był medykiem tylo kupił sobie tytuł.I całe życie spędził na wciskaniu ludziom swego "specyfiku". Tak to się właśnie zaczęło. Szczepienia to największy przekręt w dziejach medycyny. Najpierw miały działać przy wyszczepialności 60 %. No ale nie działały. No to zrobili 80%...nadal nic, no to zrobili 90%...znowu ZONK. Więc dodali kolejne dawki...ZONK. No to doszli do wniosku że ludzie szczepieni chorują ale lżej...No ale okazało sie że niekoniecznie. Więc ostatecznie stwierdzono że po prostu działają ale nie gdy wystąpi epidemia...I od ponad stu lat robią z ludzi IDIOTÓW. Bo liczy się tylko kasa.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • auditor(2018-02-06 10:51) Zgłoś naruszenie 141

  Nakazać wdrożyć ISO 9001 w każdej placówce i potwierdzić to akredytowanym certyfikatem. Na wstępnych auditach ISO bardzo częsta wychodzą takie kwiatki, do tego dodam igły, wenflony również przeterminowane, leki przechowywane w szklanych szafach, gdzie padają promienie słońca i całe pomieszczenie w okresie letnim jest mocno nagrzane ( brak klimatyzacji). Braki w gabinetach stomatologicznych lodówek do przechowywania właśnie środków wymagających chłodzenia. Bardziej świadome placówki ( posiadające ISO 9001 lub akredytację CMJ) mają już lodówki z monitoringiem i powiadamianiem SMS o temp. oraz procedury ewakuacji leków i szczepionek - można - można jak się chce i jest się świadomym odpowiedzialności właścicielem, czy kierownikiem takiej placówki.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ammmy(2018-02-06 10:43) Zgłoś naruszenie 1311

  Szczepiłam dzieci , ale już STOP nie będę !

  Odpowiedz
 • aha(2018-02-06 09:30) Zgłoś naruszenie 67

  Ale wydać parę milionów celem zachęty ludzie do rozrodu w stylu królików to już MZ, rękoma K. Radziwiłła, mogła.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane