statystyki

Samorząd ma prawo dotować zakup sprzętu leczniczego dla zakładu opieki zdrowotnej

autor: Marcin Nagórek30.09.2017, 14:00
Podmioty wykonujące działalność leczniczą (np. ZOZ) mogą uzyskać pieniądze od jednostki samorządu terytorialnego na podstawie zawartej z nią umowy.

Podmioty wykonujące działalność leczniczą (np. ZOZ) mogą uzyskać pieniądze od jednostki samorządu terytorialnego na podstawie zawartej z nią umowy.źródło: ShutterStock

Miasto chce dofinansować miejscowy ZOZ, który jest spółką z o.o. W tym celu chce przyznać mu dotację na zakup specjalistycznego urządzenia do diagnozowania chorób nowotworowych. Wiemy, że przepisy wprowadzają jakieś ograniczenia w tym zakresie. Czy przyznanie ZOZ-owi dotacji będzie zgodne z prawem?

Gmina jest uprawniona do przekazania środków finansowych dla podmiotu leczniczego w formie dotacji np. na zakup sprzętu medycznego. Podstawowe zasady przekazywania środków publicznych (w tym dotacji) dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą zawarte są w ustawie o działalności leczniczej (dalej: u.d.l.). I tak na podstawie art. 4 u.d.l. przedsiębiorcy (w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej), czyli również podmioty występujące w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zaliczeni zostali do podmiotów leczniczych.

Warunki przekazywania pomocy finansowej

Uznanie spółki prawa handlowego za potencjalny podmiot leczniczy (w konsekwencji za uprawniony do otrzymania dotacji) pozwala dokonać dalszej analizy, lecz już na płaszczyźnie oceny, jaki podmiot w ogóle jest umocowany do przekazania w tej formie pomocy finansowej.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane