Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na część zmian proponowanych przez Jarosława Gowina. Zmieniają niewiele, a pomogą wyjść stronom sporu z twarzą.
Sejmowa komisja zdrowia przyjęła wczoraj z poprawkami projekt ustawy o sieci szpitali. Już na pierwszym posiedzeniu. Dalsze tempo procesowania ustawy też zapowiada się ekspresowo.
Projekt nieco zmieniono. Potwierdziły się informacje DGP, że w rządowej ustawie o sieci szpitali, która przewiduje m.in. płacenie placówkom ryczałtu zamiast stawek za pojedyncze procedury, część świadczeń zostanie z tego mechanizmu wyłączona. Dodatkowo poziom wykorzystania pieniędzy przez placówki będzie monitorowany (by nie zmniejszały liczby pacjentów i wykonywanych procedur). W ten sposób resort zdrowia chce rozwiać obawy przeciwników sieci. Ich zdaniem, pacjent w tym systemie stanie się dla lecznic zbędnym ciężarem. Argument ten podnosił m.in. wicepremier Gowin. Wczoraj, przed pierwszym czytaniem projektu, wraz z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem spotkał się z mediami, by poinformować o porozumieniu. – Udzieliłem kredytu zaufania koncepcji ministra Radziwiłła – powiedział wicepremier. – W trakcie dyskusji pojawiły się dwa nowe rozwiązania, które dotyczą najważniejszych kwestii – dodał.