statystyki

Publiczne szpitale są winne już ponad 11 mld zł

autor: Aleksandra Kurowska30.01.2017, 07:32; Aktualizacja: 30.01.2017, 08:27
szpital lekarz

Tworząc sieć szpitali, rząd tylko kupuje sobie trochę czasu.źródło: ShutterStock

Długi szpitali w dziewięć miesięcy urosły o ponad 19 proc. Powinny natychmiast spłacić 2,1 mld zł.

Jest źle, a jak przekonują eksperci – będzie jeszcze gorzej. – Bo tam, gdzie dało się zaoszczędzić, poprawić zarządzanie, zwiększyć efektywność, większość placówek już to zrobiła – zwraca uwagę Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich. Jego zdaniem taki scenariusz był do przewidzenia dwa lata temu. Placówkom podnoszono koszty działania (m.in. przez wyższe wymogi dotyczące wyposażenia czy płacę minimalną), ale stawka, według której płaci im NFZ, pozostawała bez zmian.

Samorządy, do których należy większość wielooddziałowych placówek, dużo rzadziej niż kiedyś je dotują. – Nałożono na nas wiele nowych zadań z różnych obszarów, nie dając na nie środków. A zmiany w PIT podkopały przychody lokalnych kas – wyjaśnia Wójcik.

Co prawda z planów finansowych NFZ wynika, że wydatki na leczenie szpitalne z roku na rok rosną. Ale za nie kupowane jest więcej świadczeń. Bo potrzeby pacjentów się zwiększają.

Czyja wina?

Całkowite zadłużenie mieści w sobie m.in. kredyty i pożyczki, także inwestycyjne. Od wszystkich (nawet jeśli szpital na bieżąco zaczyna się bilansować), trzeba płacić odsetki. A to obciąża placówki. Te słabiej sobie radzące nie płacą na czas. Najczęściej dostawcom usług, sprzętu, leków (to już 90,5 proc. zobowiązań wymagalnych).

Przedawnione płatności najbardziej, bo o 81 proc., urosły w ciągu trzech kwartałów 2016 r. w woj. pomorskim. Ale i tak są dość niskie – wyłączając placówki resortowe wynoszą 3,8 mln zł. Taką zmianę mógł wygenerować nawet jeden szpital tracący płynność.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane