statystyki

Rząd przyśpiesza prace nad siecią szpitali

autor: Aleksandra Kurowska02.02.2017, 07:23; Aktualizacja: 02.02.2017, 08:39
Pacjentów czekają z pewnością perturbacje.

Pacjentów czekają z pewnością perturbacje.źródło: ShutterStock

Ustawa wprowadzająca system szpitalnego zabezpieczenia powinna zostać rozpatrzona przez rząd w najbliższy wtorek – zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Projekt wprowadzający rewolucję w finansowaniu placówek zdrowotnych ma zacząć obowiązywać już od lipca. Czasu na jego uchwalenie zostało więc niewiele.

W myśl proponowanych przepisów kilkaset szpitali będzie dostawać pieniądze nie za konkretne usługi dla pacjentów, lecz ryczałtem, który wyliczony zostanie w oparciu o to, ile pieniędzy placówka dostała z NFZ w poprzednich latach (dla dochodów na II półrocze tego roku będzie to 2015 r.).

Zmiany prowadzone będą w dużym pośpiechu, ale przesunąć ich rząd nie bardzo może. W lipcu powinny zostać ogłoszone konkursy dla świadczeniodawców i jest ryzyko, że część szpitali publicznych przegrałoby z prywatnymi. Szpitale w sieci konkurować z nikim nie będą musiały. Zmiany przebiegłyby spokojniej, gdyby rząd przesunął ich wejście w życie, ale nie może, bo nałożyłyby się wtedy na planowaną z początkiem 2018 r. likwidację NFZ. A to fundusz zawiera z placówkami umowy.

Ustawa w konsultowanym kształcie ma jednak wielu przeciwników, w tym wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Eksperci zarzucają jej m.in., że zabetonuje rynek dla publicznych szpitali, a wyeliminuje część prywatnych. Szpitale z kolei boją się m.in., że pieniędzy dostaną mniej (decydując się na ryczałt, muszą pogodzić się z tym, że gdy przyjmą więcej chorych, nikt za dodatkowych im nie zapłaci). W zamian otrzymają stabilność, bo do sieci trafią przynajmniej na kilka lat i będą mieć gwarancję stałych dochodów.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane