statystyki

Rząd przyśpiesza prace nad siecią szpitali

autor: Aleksandra Kurowska02.02.2017, 07:23; Aktualizacja: 02.02.2017, 08:39
Pacjentów czekają z pewnością perturbacje.

Pacjentów czekają z pewnością perturbacje.źródło: ShutterStock

Ustawa wprowadzająca system szpitalnego zabezpieczenia powinna zostać rozpatrzona przez rząd w najbliższy wtorek – zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Projekt wprowadzający rewolucję w finansowaniu placówek zdrowotnych ma zacząć obowiązywać już od lipca. Czasu na jego uchwalenie zostało więc niewiele.

W myśl proponowanych przepisów kilkaset szpitali będzie dostawać pieniądze nie za konkretne usługi dla pacjentów, lecz ryczałtem, który wyliczony zostanie w oparciu o to, ile pieniędzy placówka dostała z NFZ w poprzednich latach (dla dochodów na II półrocze tego roku będzie to 2015 r.).

Zmiany prowadzone będą w dużym pośpiechu, ale przesunąć ich rząd nie bardzo może. W lipcu powinny zostać ogłoszone konkursy dla świadczeniodawców i jest ryzyko, że część szpitali publicznych przegrałoby z prywatnymi. Szpitale w sieci konkurować z nikim nie będą musiały. Zmiany przebiegłyby spokojniej, gdyby rząd przesunął ich wejście w życie, ale nie może, bo nałożyłyby się wtedy na planowaną z początkiem 2018 r. likwidację NFZ. A to fundusz zawiera z placówkami umowy.

Ustawa w konsultowanym kształcie ma jednak wielu przeciwników, w tym wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Eksperci zarzucają jej m.in., że zabetonuje rynek dla publicznych szpitali, a wyeliminuje część prywatnych. Szpitale z kolei boją się m.in., że pieniędzy dostaną mniej (decydując się na ryczałt, muszą pogodzić się z tym, że gdy przyjmą więcej chorych, nikt za dodatkowych im nie zapłaci). W zamian otrzymają stabilność, bo do sieci trafią przynajmniej na kilka lat i będą mieć gwarancję stałych dochodów.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane