statystyki

NFZ do likwidacji? Fundusz nie taki zły, jak go malują [SONDAŻ DGP]

autor: Klara Klinger31.01.2017, 07:57; Aktualizacja: 31.01.2017, 08:18
Lekarz, zdrowie, szpital

Lekarz, zdrowie, szpitalźródło: ShutterStock

Na zwiększenie budżetu na zdrowie musiałby się zgodzić minister finansów. Na razie takiej zgody nie ma.

Minister Konstanty Radziwiłł proponuje likwidację NFZ i zwiększenie budżetu na ochronę zdrowia. W sondażu przeprowadzonym dla DGP na panelu Ariadna zapytaliśmy respondentów, czy fundusz rzeczywiście jawi się im jako urzędniczy balast i jak wyobrażają sobie sfinansowanie skutecznie działającego systemu. Opinie nie są jednoznaczne. Choć 38 proc. chciałoby likwidacji NFZ, aż 33 proc. jest temu przeciwna. Blisko 30 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Ważnym czynnikiem wpływającym na opinie jest wiek respondentów. Osoby do 35. roku życia nie są zwolennikami likwidacji funduszu (blisko połowa w tej grupie jest przeciwna takiemu rozwiązaniu). Wraz z wiekiem rośnie liczba negatywnych ocen instytucji. Nasi rozmówcy są zaskoczeni tymi wynikami. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że NFZ nie może liczyć nawet na minimalny kredyt zaufania.

– Zazwyczaj NFZ odgrywa rolę Czarnego Piotrusia. Wszyscy oskarżają go o całe zło. Politycy opozycji, placówki medyczne, ale i pacjenci – mówi Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. służby zdrowia. Jego zdaniem sondaż dowodzi, że młodzi ludzie zniknięcia funduszu z systemu nie wiążą z poprawą dostępu do leczenia. Ich zdaniem problem tkwi gdzie indziej.

Czy popierasz pomysł likwidacji NFZ?

Czy popierasz pomysł likwidacji NFZ?

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

To, że Polacy nie mają aż tak złej opinii o NFZ, potwierdzają również badania CBOS z połowy 2016 r. Wskazywały one, że liczba zadowolonych z działania funduszu rośnie. Ocena jego działalności była najlepsza od 2012 r. – 31 proc. wyrażało się o nim pozytywnie. Negatywne oceny deklarowało 61 proc. badanych. Jednak taka postawa była w trendzie spadkowym. I to znacznym, bo aż o 10 punktów procentowych w porównaniu z 2012 r.

W kwestii finansowania służby zdrowia postawa Polaków w badaniu Ariadny jest dość jednoznaczna i przewidywalna. Około 56 proc. badanych uważa, że rząd powinien zwiększyć finansowanie opieki zdrowotnej, ale bez podnoszenia podatków. Na ich podniesienie zgodziłoby się niewiele ponad 9 proc. Najbardziej otwarci na dołożenie pieniędzy z własnej kieszeni są 35–44-letni mieszkańcy miast (do 500 tys. mieszkańców), wyborcy Kukiz ’15. Co ciekawe na wsi tendencja jest wręcz odwrotna: aż 8,8 proc. chciałoby, żeby zmniejszyć budżet na zdrowie, jeżeli dzięki temu mieliby mniej płacić. Na zwiększenie podatków i zasilenie budżetu na zdrowie zgodziłoby się ok. 7 proc.

Jakub Szulc z firmy doradczej E&Y przekonuje, że to dowód na brak wiary Polaków w siłę sprawczą dosypywania pieniędzy do systemu. Respondenci nie wierzą, by tak prosty zabieg polepszył sytuację pacjentów. Może to również dowodzić tego, że jesteśmy przekonani o związku między słabą opieką zdrowotną i marnym zarządzaniem w tej sferze.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Po co pytac...(2017-01-31 09:31) Zgłoś naruszenie 60

  Po co pytac obywateli o NFZ? Przecietny obywatel w Polsce nie posiada zadnej wiedzy na temat funckjonowania systemu ubezpieczeniowego oraz systemu zdrowotnego i za przeproszeniem jest "ciemny jak tabaka w rogu".

  Odpowiedz
 • Na wsi...(2017-01-31 10:05) Zgłoś naruszenie 20

  Na wsi chca zmniejszenia budzetu na zdrowie. --- Jesli obywatele chca placic nizsza skladke zdrowotna przy ograniczonym pakiecie uslug medycznych taka szanse nalezy im stworzyc i posluzyc sie modelem holenderskim. W Holandii 16% ludnosci korzysta tylko z ograniczonego podstawowego pakietu, ktory jest obowiazkowy dla wszystkich osob doroslych, za leczenie dzieci i mlodziezy placi budzet panstwa. Podstawowy pakiet oplacany jest z wlasnej kieszeni. 84% spoleczenstwa poza podstawoym pakietem korzysta z pakietu uzupelniajacego oplacajac go ze skladki zdrowotnej. --- Wprowadzenie podstawowego pakietu oplacanego z wlasnej kieszeni np. 50 zl miesiecznie to conajmniej 12 mld zl. Na podstawowa opieke wystarczy, jesli za malo to podwyzszyc wplate do 70 czy 100 zl.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zeby....(2017-01-31 10:25) Zgłoś naruszenie 10

  Zeby polski system zdrowotny dzialal musi nastapic podwyzszenie nakladow i to z dwu zrodel: z budzetu panstwa i prywatnej kieszeni pacjenta, przy czym platnosci z wlasnej kieszeni pacjenta za leczenie w sektorze prywatnym nalezy ucywilizowac czyli odpowiednio zrefundowac koszty ubezpieczonemu pacjentowi. Poza tym nalezy odejsc od dublujacej formy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego /styl brytyjski/ na rzecz suplementarnego lub/i komplementarnego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • memento(2017-01-31 15:59) Zgłoś naruszenie 10

  medycy NIE ZGODZĄ się na likwidację NFZ-!! bo skąd i od kogo będą "CZERPAĆ" tak dużą.... KASĘ ------- od biednych pacjentów ? przecież gdyby "im" przeszkadzał FUNDUSZ -- to by go STRAJKAMI (szantażem) dawno,dawno... ZAŁATWILI , jak wszystko !! co wg ich "planu" (do tej pory)- wreszcie społeczeństwo powinno pojąć że to nie N.F.Z. "daje"mało-tylko do jakich granic ..można..dawać się ..kiwać..? i niech wreszcie Polacy ZROZUMIEJĄ ....że kolejki ...sprytnie "tworzą" - oni sami.!(swoistymi metodami pracy)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane