statystyki

Reforma służby zdrowia od 2018: Zniknie NFZ, a lekarz przyjmie każdego

autor: Aleksandra Kurowska23.01.2017, 07:16; Aktualizacja: 23.01.2017, 08:30
lekarz, szpital

lekarz, szpitalźródło: ShutterStock

W 2018 r. przestanie istnieć Narodowy Fundusz Zdrowia, a prawo do bezpłatnej podstawowej opieki medycznej przysługiwało będzie wszystkim, którzy mieszkają na terytorium Polski – to najważniejsze i najbardziej rewolucyjne założenia, jakie znalazły się w projekcie ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia, do którego dotarł DGP.

Z dokumentu wynika, że zamiast lokalnych oddziałów NFZ będziemy mieli wojewódzkie urzędy zdrowia (WOZ-y), zniknie składka zdrowotna, a system finansowany będzie m.in. z wpływów z PIT.

Od 2018 r. zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia. Skończy się kompetencyjny klincz między funduszem a resortem zdrowia – minister weźmie na siebie całą odpowiedzialność. Przejmie też część działań funduszu, a oddziały tej instytucji zostaną zastąpione przez wojewódzkie urzędy zdrowia (WUZ). Wraz z NFZ zniknie składka zdrowotna. Opieka zdrowotna finansowana będzie z części PIT oraz m.in. dotacji budżetowych.

Kto tym zarządzi

Narodowa służba zdrowia ma m.in. zabezpieczać powszechny i równy dostęp do świadczeń gwarantowanych w poradniach i szpitalach, podstawowej opieki zdrowotnej, medycyny ratunkowej, profilaktyki, leków. Zajmą się tym m.in. wojewódzkie urzędy zdrowia, inspekcja farmaceutyczna, urząd rejestracji leków i inne podległe ministrowi jednostki. Proponowane rozwiązania przypominają system brytyjski.

Na razie wiemy m.in., że wbrew temu, co zapowiadał przed wyborami PiS, to nie wojewodowie przejmą kompetencje oddziałów NFZ, a wojewódzkie urzędy zdrowia podległe resortowi zdrowia. Jak będzie wyglądać podział ról? MZ zostawi sobie część kompetencji NFZ, m.in. zabezpieczenie finansowania leków, wyrobów oraz świadczeń medycznych. Także rozliczanie leczenia Polaków za granicą oraz obcokrajowców w Polsce i prowadzenia części systemów informatycznych. Również minister będzie dzielił pieniądze między regiony.

Do zadań WUZ-ów będzie należało gros dotychczasowych obowiązków oddziałów funduszu: to one będą wybierać świadczeniodawców, którzy leczą pacjentów z danego województwa, będą też nadzorować wykonywanie zadań przez placówki medyczne, kontrolować wydawanie recept i zwolnień lekarskich. Minister Radziwiłł nie ukrywa, że przejmą przynajmniej część pracowników NFZ. Pewnie będą też w tych samych siedzibach. Co ważne, szefowie WUZ będą wybierani w otwartych konkursach, a powoływać i odwoływać ich będzie minister. To, ile pieniędzy dostanie region, będzie zależeć m.in. od liczby i struktury wiekowej mieszkańców, zachorowalności oraz map potrzeb zdrowotnych.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • JAJAKOTY(2017-01-23 09:38) Zgłoś naruszenie 2813

    Nie ma w tym projekcie żadnego racjonalnego argumentu, że likwidacja NFZ poprawi finansowanie i dostępność do świadczeń!!!!!! W PRL już to było przerobione. Będzie jeden wielki chaos i bałagan, założę się o każde pieniądze, że będzie to NIEWYPAŁ NA KTÓRYM ZYSKAJĄ TYLKO NOWI MISIEWICZE.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Konserwatysta(2017-01-23 10:05) Zgłoś naruszenie 257

    Reforma Służby Zdrowia według PiS: 1. Narodowy Fundusz Zdrowia zamieniamy na Narodową Służbę Zdrowia. SŁUŻBA, jak to ładnie brzmi i do tego jakie chwytliwe( pijarowskie),nieprawdaż? 2. Narodowa Służba Zdrowia będzie finansowana przez Państwowy Fundusz Celowy Zdrowie. ZDROWIE, kolejna ładna nazwa, która wpada w ucho 3. Żaden urzędnik, który do tej pory pracował w NFZ nie zostanie zwolniony( słowa Radziwiłła) 4. Według Radziwiłła Podstawą zabezpieczenia szpitalnego polskich obywateli muszą być zupełnie publiczne szpitale’. Czyli publiczne szpitale są be, teraz będą ZUPEŁNIE PUBLICZNE, nie mówiąc już o prywatnych, bo to już w ogóle zło wcielone. 5. To jest najlepsze, cytuję Pan minister zauważył także, że gwarancją wzrostu jakości i dostępności usług medycznych dla wszystkich obywateli jest odpowiednia LICZBA USTAW. Genialne. Proponuję napisać ustawę likwidującą ubóstwo i zło na świecie. Jakież to proste, że ja do tej pory na to nie wpadłem. Zastanawiam się, ile ta reorganizacja będzie kosztować( zmiana szyldu, nowe stołki, oprogramowanie, pieczątki, itd) . Władza wprowadza zmiany, które nic tak naprawdę w temacie naszego zdrowia nie zmienią, poza dodatkowymi kosztami i powsadzaniem swoich BMW( bierny, mierny, wierny)na stołki, w nowych-starych strukturach Służby Zdrowia. To mi przypomina reformę Łapińskiego, który zlikwidował Kasy Chorych i powołał NFZ, w celu pozbycia się ludzi Buzka i zastąpienie ich swoimi politycznymi poplecznikami. Jednym zdaniem. Według pana ministra Radziwiłla, lekarstwem na poprawę funkcjonowania opieki zdrowotnej w kraju jest: a. zmiana szyldu b. napisanie kilku ustaw c. wpompowanie większej ilości gotówki w niewydolny system opieki zdrowotnej W cały ten scenariusz prowizorycznych zmian wpisują się dodatkowe elementy, które skłaniają mnie do tego, żeby wszem i wobec stwierdzić, że PiS chce powrotu do PRL-u. W tym miejscu nadmienię kilka z nich, które w pewnym stopniu mają związek z zapowiadanymi zmianami. A mianowicie: -zmiana w prawie farmaceutycznym- apteka dla aptekarza. Założenia ustawy są następujące: - aptekę będzie mógł prowadzić farmaceuta będący współwłaścicielem (właścicielem), który nie będzie mógł posiadać więcej niż 4 apteki -KONCESJA na prowadzenie apteki związana będzie z najem lokalu, NIE BĘDZIE można otworzyć dwóch aptek w promieniu mniejszym niż 500 metrów, -1 apteka na 3 tys.mieszkańców. - Zakaz sprzedaży leków bez recepty w sklepach spożywczych - Zakaz sprzedaży kosmetyków w aptekach - Likwidacja placówek leczniczych prywatnych na rzecz państwowych

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • d3(2017-01-23 09:34) Zgłoś naruszenie 224

    Przejmą przynajmniej część??? Ludzie!! One przejmą 60-70% pracowników NFZ. Bo kim mieliby pracować?? :D

    Odpowiedz
  • Ona(2017-01-23 12:05) Zgłoś naruszenie 140

    Jak składka zdrowotna likwidacja .Jak do tej pory duża część składki zdrowotnej była odliczana przy zeznaniu Wiec to co podatnicy odliczali nie trafiało do budżetu państwa A zatem i tak państwo płaciło bo miało mniejsze dochody. Ciekawe jak to będzie wyglądało po tzw reformie? Oby nie było tak że zabiora składke zabiora odliczenie i w zamian nic nie dadzą Co dla przecietnego Kowalskiego byloby strata ok 3500,00 zł rocznie

    Odpowiedz
  • taka prawda(2017-01-24 16:20) Zgłoś naruszenie 143

    Służby zdrowia w Polsce tak naprawdę nie ma. Jakie może być leczenie bez diagnostyki? A przecież ani sprzętu, anie specjalistów z prawdziwego zdarzenia nie ma. Bardzo dużym problemem jest wyrwanie skierowania do specjalisty czy na badania. Najpierw lekarz ogólny ciąga pacjenta przez kilka miesięcy, jak już jest zupełnie źle zleca jakieś badania... a to trwa i trwa, dopiero po roku pacjent trafia do specjalisty, a tam .... to samo, bo badania oraz domyślanie się przyczyny u specjalisty trwa... W końcu coś znajdą, kiedy już jest ostanie stadium nowotworu i nic nie można zrobić. Tak było w przypadku męża znajomej- przez dwa lata był leczony bez konkretnych badań. W końcu zbadali go w Niemczech ale na leczenie już było za późno. Takie to w Polsce leczenie. Nie ma prewencji oraz diagnostyki, samo chodzenie do lekarze nie wyleczy.

    Odpowiedz
  • Iga(2017-01-23 21:50) Zgłoś naruszenie 102

    Przecież to tylko zmiana nazwy! Jaja z tą reformą.

    Odpowiedz
  • gosc(2017-05-06 15:31) Zgłoś naruszenie 100

    Bardzo dobrze. Służba zdrowia powinna być bezpłatna dla każdego niezależnie od tego czy pracuje. Tak jest w innych państwach. Ludzie rejestrują się w Urzędach Pracy tylko po to, żeby mieć bezpłatne leczenie. W końcu ten bezsens się skończy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jan(2017-04-21 09:29) Zgłoś naruszenie 71

    dla osob ktore pracuja na umowe o dzielo to jest dobre bo te osoby sa teraz nieubezpiecozne i tak nie powinno byc

    Odpowiedz
  • ds(2017-01-23 16:53) Zgłoś naruszenie 70

    Jaki charakter beda nosic w nowym systemie prywatne ubezpieczenia prywatne? Suplementarny? Komplementarny? Czy hybrydowy jak do tej pory w mysl zasady - ni pies ni wydra cos na ksztalt swidra

    Odpowiedz
  • Zygmunt krolikowski(2017-01-23 19:42) Zgłoś naruszenie 40

    Jak zlikwiduja n.f.z to gdzie i kto mi da pozwolenie na proteze ,wozka,kule skarpey ortoi tak dalej zygmunt bydgoszczy

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-01-24 08:42) Zgłoś naruszenie 40

    Tylko "Banki Zdrowia z czekami zdrowia" -każdy obsluzony przez wszystkich lecz -po pierwsze każda piewrsza wizyta częsciowo odpłatnie ,jednakowo min składki czy ZUS czy KRUS---- ,każdy Kto chce się doubezpiecza,osoby zatudnione w szkodliwych i nieb war pracy (refinansowanie ubezpieczeń dodatkowych przez pracodawce). Przy zbyt częstym wskażniku zachorowalnosci klienat jak przy OC -- skałdka rośnie, bierzemy się też za PZU i podobne aby nie naduzywały do swoich celow srodkow ogólnych od klientow itp.

    Odpowiedz
  • Łyli(2017-10-28 10:30) Zgłoś naruszenie 31

    Jestem za !! Ukrócić pielęgniarkom środowiskowym bo to jest chore jakie one mają zarobki. Nic nie robią, pracują od 8 do 12 (tyle siedzą w przychodni) i jadą do domu, są po robocie. A zarabiają po 6000 zł, kuriozum. Mają po 2750 pacjętów to tez jest śmiech na sali. Jak one mają ogarnąć taką ilość pacjętów, jest to nie możliwe. I czy pacjent potrzebuje pomocy czy nie to i tak ma płacone, nawet jak nic nie robi. Raz dziennie zrobi zastrzyk albo co 3 dzien pobierze krew lub w ogóle i jakie one są wielce przepracowane. Tak właśnie jest w mojej miejscowości, nie robią nic. Powinno być płacone za każdą usługę, pobranie krwi czy zastrzyk. Ile zrobi tyle zarobi, a nie płacone 6000 zł praktycznie za nic. Czy się stoi czy się leży 6000 się należy. To jest okradanie państwa i trzeba skończyć z tym cyrkiem !!!

    Odpowiedz
  • kasia(2017-02-02 20:25) Zgłoś naruszenie 32

    w życiu nie uwierzę w to, że nagle nastąpi cud w polskiej publicznej służbie zdrowia. czytam wiele na ten temat i powiedzmy sobie szczerze nie ma takiej opcji. na szczescie rynek medyczny przekształca się i mozna korzystac z pomocy lekarzy w inny lepszy bardziej dostępny sposób. warto wiedzieć co oferuje rynek medyczny w Polsce (polska firma medyczna) https://7playsystem.pl/posts/zjjZO/jak-zrobic-aby-lekarz-placil-ci-za-to-ze-do-niego-przychodzisz tutaj także poznałam usługę concierge medycznego, który mozna powiedziec "ratuje zycie

    Odpowiedz
  • mimi(2017-05-07 18:58) Zgłoś naruszenie 20

    muszę się przemeldować bo u nas nigdy pis nie wygrywa to i kasy na leczenie będzie mało a z tego co zrozumiałam to wraca rejonizacja jak za komuny

    Odpowiedz
  • kasia(2017-04-20 14:11) Zgłoś naruszenie 22

    sluzbe zdrowia moze tylko uzdrowic to ,ze lekarze nie beda nabijac punktow pacjent ma przychodzic co tydzien do lekarza tylko po to zeby ten mial punkty i forse od punktow do tej pory fundusz nie zauwazyl ze lekarze na okraglo miela pacjentow i na okroglo powtarzaja badania ze by miec za nie punkty a co za tym idzie ogromna kase to wlasnie zgubilo sluzbe zdrowia to co wyprawiaja lekarze dla forsy to chce sie zygac

    Odpowiedz
  • greg(2017-05-12 08:49) Zgłoś naruszenie 27

    Lekarz ma przyjąć każdego nieubezpieczonego, ale nfz za nich NIE PŁACI więc lekarz ma ich leczyć za swoje prywatne pieniądze. Powodzenia w szukaniu naiwnego, nieubezpieczeni oszuści.

    Odpowiedz
  • Asa(2018-01-02 20:16) Zgłoś naruszenie 10

    Poszłam w Niemczech do poradni chirurgicznej, i okazało się, że nie było potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego!! U nas niestety bez skierowania nie można nigdzie iść! Czasami to niestety zmarnowany czas i pieiądze, bo trzeba przecież zapłacić dole rodzinnemu i specjaliście (nfz). Mając grupę niepełnosprawności że względu na narząd wzroku, przynajmniej raz w roku powinnam mieć szczegółowe badanie siatkówki - niestety najpierw muszę iść po skierowanie do rodzinnego. (dodam, że nie ma fizycznej możliwości, aby choroba sie cofnela i badanie było bezzasadne). Gdzie sens, gdzie logika? Jeszcze jakaś mała dygresja, mianowicie zapłaciłam 💲 za wizytę prywatna u lekarza i przyszłam w godzinach przyjęć prywatnych- ale, uwaga ! Po 2 tygodniach poprosiłam o ksero z historii choroby i wtedy okazało się, że była to wizyta w ramach NFZ 💰 ?! ,,doppel pack,,

    Odpowiedz
  • Asa(2018-01-02 20:26) Zgłoś naruszenie 10

    Kolejka do poradni okulistycznej u nas w szpitalu to średnio, 5 miesięcy, nieźle!!🤓

    Odpowiedz
  • dan(2018-02-15 00:56) Zgłoś naruszenie 00

    Jak ***************** polaków cebulaków i jak tu ma być lepiej jak się nic nie podoba ? :)

    Odpowiedz
  • Ja(2018-02-10 17:51) Zgłoś naruszenie 00

    Jasne.Przykład z wczoraj.Mąż poszedl do poradni rodzinnej.Nie przyjeli go bo jakies zaległości w składkach od sierpnia.Teraz bede musiała sprawe prostować a sama chora jestem.Jakaś masakra.Tak naprawde człowiek by padł i by mu nie pomogli.Nawet nie wiem o co chodzi bo akurat składki place.Teraz w poniedziałek chyba pójdziemy na alianz sie leczyć bo nfz to ściema do kwadratu

    Odpowiedz