statystyki

Miasta krytycznie o zmianach w podstawowej opiece zdrowotnej

autor: Aleksandra Kurowska24.01.2017, 07:57; Aktualizacja: 24.01.2017, 09:42
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

ZMP zwraca też uwagę, że nowe przepisy nie poruszają problemu niewydolności działania opieki nocnej i świątecznej, obciążonej ponad miarę świadczeniami, które powinny być udzielane przez lekarzy POZźródło: ShutterStock

Cele są szczytne, ale proponowane przepisy nie pozwolą na ich osiągnięcie – tak Związek Miast Polskich ocenia projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia przygotowało pierwszą regulację poświęconą wyłącznie POZ.

Przewiduje ona m.in. wzrost nakładów na ten segment z 13,5 proc. do 20 proc. wszystkich środków na leczenie. Medycy rodzinni i współpracujące z nimi m.in. pielęgniarki mają koordynować opiekę nad pacjentem też w innych placówkach, np. szpitalach. Lekarze mają być finansowo motywowani do tego, by ich pacjenci byli w dobrym stanie (np. osoby z cukrzycą czy nadciśnieniem miały dobre wyniki badań). Ponadto chorzy mogliby wybierać opiekę, w której to lekarz POZ umawia im wizyty u specjalistów i opłaca je z powierzonego budżetu (niewykorzystane pieniądze nie zwiększałyby jego dochodu).

– Projekt ustawy nie zapewnia spójności rozwiązań dotyczących projektowanego systemu POZ z innymi obszarami systemu opieki zdrowotnej, w szczególności ambulatoryjną opieką specjalistyczną oraz opieką szpitalną – uważa Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich i prezydent Gliwic. Nie wiadomo, jak różne typy placówek miałyby z POZ współpracować.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane