statystyki

Standardy opieki okołoporodowej: Ciężarne wołają premier na pomoc, minister się ugina

autor: Klara Klinger11.01.2017, 08:07; Aktualizacja: 11.01.2017, 08:11
ciąża

33 proc. - tyle rodzących według NIK otrzymuje znieczulenieźródło: ShutterStock

Organizacje społeczne są zaniepokojone decyzją, by standardy okołoporodowe nie były zapisywane w rozporządzeniach. Konstanty Radziwiłł obiecuje, że przygotuje nowe. Ale organizacyjne, a nie medyczne.

Pod petycją o pozostawienie standardów okołoporodowych w randze rozporządzenia ministra zdrowia zebrano 74,1 tys. podpisów. Wczoraj zostały one przekazane premier Beacie Szydło. Inicjatorzy apelu liczą na spotkanie w tej sprawie z szefową rządu. „Liczymy na to, że przywróci pani standardy opieki okołoporodowej, dające każdej Polce możliwość rodzenia po ludzku” – czytamy.

O co chodzi? W lipcu 2016 r. weszła w życie opracowana przez urzędników resortu zdrowia ustawa, która wprowadzała zasadę, że obecne standardy medyczne, wydane w formie rozporządzeń, będą obowiązywać tylko do 2018 r. Wypracowaniem nowych mają się już zająć towarzystwa naukowe. Ale będą one zaledwie wytycznymi ekspertów, a nie rozporządzeniami ministra. Zdaniem organizacji pozarządowych mogą nie być przestrzegane.

– Nie ma też gwarancji, że towarzystwa przyjmą to, co było wcześniej przyjęte przez resort zdrowia. Wskazuje na to doświadczenie. Przy karmieniu piersią wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci w wielu kwestiach są odległe od rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia – mówi Joanna Pietrusiewicz, szefowa Fundacji Rodzić po Ludzku. Jej zdaniem wraz z obniżeniem rangi prawnej może się pogorszyć sytuacja rodzących w przypadku konfliktu prawnego.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane