Pod koniec grudnia przewidywana jest prezentacja dużego, kompleksowego programu wsparcia "Za życiem"; pięciu sekretarzy stanu różnych resortów cały czas pracuje nad tymi rozwiązaniami – przekazał w poniedziałek w Łukowie wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

"To duży projekt, który pokazuje, że resorty potrafią pracować wspólnie, że nie ma już tzw. silosów rządowych. (…) Pięciu sekretarzy stanu pracuje, rzekłbym, przy tym samym, okrągłym stole" – powiedział Pinkas.

Wiceminister przekazał, że prezentacji rozwiązań – w ciągu dwóch, trzech tygodni - dokona premier Beata Szydło.

Powstanie programu "Za życiem" premier zapowiedziała na początku października, kiedy Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się aborcji. Program ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji, m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.

Na konferencji w Łukowie przedstawiono rozwiązania zawarte w zarządzeniu prezesa NFZ w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodziny "Za życiem".

Regulacje te przewidują, że w przypadku zdiagnozowania wad rozwojowych płodu, ciężkich chorób płodu i tzw. "niepowodzenia położniczego", czyli sytuacji, gdy dochodzi np. do poronienia lub urodzenia dziecka martwego – dostępne będzie dodatkowe wsparcie.

Ma ono obejmować m.in. możliwość konsultacji specjalistycznych bez konieczności oczekiwania w kolejkach. Regulacje obejmą także opiekę koordynowaną nad ciążą powikłaną w ośrodkach II lub III poziomu referencyjnego, by kobieta i dziecko na każdym etapie ciąży, porodu i połogu mieli kompleksową opiekę. Kobiety w ciąży powikłanej będą mogły liczyć na wsparcie psychologiczne.

Zgodnie z uchwaloną na początku listopada ustawą o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" rodzinom, w których urodzi się żywe dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Ustawa przewiduje również m.in., że przewodnikiem po systemie wsparcia dla rodzin, w których urodzą się dzieci z niepełnosprawnością lub ciężką chorobą, będzie asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Ustawa ma też ułatwić dostęp do świadczeń zdrowotnych, również hospicjów perinatalnych. Ustawa "Za życiem" to pierwszy krok pierwszy krok w kierunku przygotowania kompleksowego programu.