Klasycznie stosowane ludzkie insuliny i szybko działające analogi insulin już od stycznia trafią na listę medykamentów wydawanych bezpłatnie osobom w wieku 75 lat i więcej.
Program darmowych leków dla seniorów ruszył od 1 września tego roku. Na liście leków „S” jest obecnie 1149 preparatów, przy czym są to głównie leki refundowane z odpłatnością 30 i 50 proc.
Jak wynika z najnowszych danych, przez dwa miesiące obowiązywania nowych przepisów z darmowych leków skorzystało blisko 1,4 mln Polaków, którym wystawiono 2,3 mln recept na 5,4 mln opakowań leków. Przy czym NFZ w ramach standardowej refundacji wydał na nie blisko 58 mln zł, a budżet państwa dopłacił do tego 52 mln zł (kwotę, jaką seniorzy wcześniej musieli w przypadku refundowanych leków w aptece pokrywać z własnej kieszeni).
Już od nowego roku – jak dowiedział się DGP – na listę trafią także leki ryczałtowe, m.in. insuliny, do których pacjenci musieli dopłacać 3,2 zł.
– Zdecydowaliśmy się na to ze względu na głosy pacjentów i lekarzy – mówi DGP wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
Eksperci chwalą tę decyzję. – Każdy lek dopisany na listę senioralną to dobra wiadomość dla pacjentów, ponieważ oznacza, że za obecnie zażywane preparaty nie będą musieli w ogóle płacić. W przypadku cukrzycy są to preparaty przyjmowane systematycznie, do końca życia – tłumaczy Jerzy Gryglewicz, ekspert Uczelni Łazarskiego. – Ministerstwo obiecywało, że sukcesywnie będzie listę darmowych leków rozszerzać i jak widać realizuje tę zapowiedź – dodaje.
Wiceminister Tombarkiewicz zapowiada tymczasem, że przy okazji kolejnych nowelizacji listy (po styczniowej) trafią na nią kolejne medykamenty – przede wszystkim kardiologiczne stosowane w nadciśnieniu tętniczym w pierwszej linii leczenia. Pojawią się też na niej preparaty wykorzystywane w leczeniu jaskry.
Ministerstwo rozszerza listę bezpłatnych leków stopniowo, żeby nie narazić się na przekroczenie ustawowego limitu wydatków budżetu państwa na ten cel. W pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy (czyli w 2017 r.) na dopłaty do medykamentów dla seniorów zarezerwowano 564,3 mln zł.