statystyki

Prokuratorzy na usługach mafii lekowej. Aptekarze i śledczy zamieszani w proceder

autor: Klara Klinger, Patryk Słowik, Michał Janczura12.12.2016, 07:29; Aktualizacja: 12.12.2016, 07:50
Farmaceutka wywiozła z kraju leki za 30 mln zł. Sprawę umorzono

Farmaceutka wywiozła z kraju leki za 30 mln zł. Sprawę umorzonoźródło: ShutterStock

W nielegalny eksport medykamentów zamieszani są nie tylko aptekarze, lecz także śledczy – wynika z ustaleń głównego inspektora farmaceutycznego i jednej z prokuratur regionalnych.

Mamy do czynienia ze zorganizowanymi grupami przestępczymi zajmującymi się bezprawnym obrotem lekami. Składają się one z byłych i obecnych prokuratorów, lekarzy i farmaceutów – wprost formułuje zarzuty GIF. I nie jest w swojej opinii odosobniony. Identycznie problem definiuje Ministerstwo Zdrowia.

Resort sprawiedliwości kierowany przez Zbigniewa Ziobrę sprawy do tej pory nie komentuje. Ale – jak wynika z ustaleń DGP i radia TOK FM – departament ds. przestępczości gospodarczej w Prokuraturze Krajowej już przygląda się problemowi.

Koszt szczepionki przeciw pneumokokom

Koszt szczepionki przeciw pneumokokom

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Co wzbudziło wątpliwości GIF i MZ? Na 95 postępowań przeciw mafii lekowej prowadzonych od roku 2013 do czerwca 2016 trzy czwarte zostało albo umorzonych, albo warunkowo zawieszonych. O podejrzeniach co do zamieszania śledczych w proceder wywozu leków poinformował wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Zrobił to w odpowiedzi na interpelację posła Jerzego Kozłowskiego z Kukiz’15. – Sprawa jest bulwersująca. Wysłałem już do ministra zdrowia pismo z wnioskiem o udostępnienie nazwisk oskarżycieli, którzy byli i są zamieszani w sprawę – zapewnia Kozłowski.

– W polu naszego zainteresowania jest szczególnie Prokuratura Apelacyjna w Lublinie, która pilotowała większość postępowań w zakresie odwróconego łańcucha dystrybucji, czyli nielegalnego wywozu leków za granicę – usłyszeliśmy od jednego z zajmujących się sprawą śledczych.

Najbardziej restrykcyjną karą za udział w mafii lekowej było jak do tej pory... osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. W większości przypadków nie doszło nawet do wydania aktów oskarżenia. Co najmniej zaskakujące, biorąc pod uwagę, że jedna z farmaceutek została przyłapana na nielegalnym eksporcie medykamentów o wartości 30 mln zł. Jej sprawę umorzono, gdyż – jak wskazała prokuratura – „przeprosiła i obiecała, że nigdy więcej nie będzie wywoziła leków”.

W innym postępowaniu, w sprawie podejrzanego, który miał wywieźć z kraju medykamenty za 45 mln zł, jako powód umorzenia podano niską szkodliwość społeczną czynu.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • lombard(2016-12-12 08:12) Zgłoś naruszenie 390

  Pąństwo istnieje teoretycznie

  Odpowiedz
 • dziadek(2016-12-12 09:21) Zgłoś naruszenie 260

  nie od dziś wiadomo ze najniebezpieczniej jest w mieście gdzie sa sami szeryfi. ni e należy też się dziwić tzw władzy dlaczego nie chce by obywatele mieli dostęp do broni

  Odpowiedz
 • aj pi znane dla tCeIlCdHaAt(2016-12-12 08:21) Zgłoś naruszenie 180

  PIENIĄDZE- USD EUR PLN za pieniadze ksiądz sie modli za peiniadze lud sie podli Głupi bylem ze napisalem o przekretach z alkoholem z 2000 roku, BARDZO GŁUPI i NAIWNY Rodzina zaplacila wielki rachunek za to pobito mi syna ( milicjant tak lał ze wycieto mi krwiaka na chiriugii ) Corke przekladano z klasy do klasy by rozbic zycie emocjonlane i kolezanki wokol niej. To co robione ze mna .... i ta patlogia ma wygodne zycie z podatkow ...

  Odpowiedz
 • A to Polska właśnie(2016-12-12 10:17) Zgłoś naruszenie 176

  Przemiany roku 1989 zostały powadzone na życzenie Moskwy. Z idei sprawiedliwości dla ludu, wprowadzono idee religijne Waty..nu, oraz walecznych ludzi Solidarności .A ci przy korycie rozpoczęli niszczenie dorobku komuny, czyli przemysłu, miejsc pracy, zakładów pracy, banków. I tak przy korycie są przemalowani cwaniacy z PZPR, Solidarności i zdrajcy co kraj Zachodowi sprzedali np. Kukliński. Teraz u władzy są tacy co równo każdego okradną, bo poprzednicy już zrobili wyprzedaż rzeczy wartościowych, za grosze. Obniżka emerytur, inflacja /to tylko kwestia czasu. A oszuści wszelacy mają się najlepiej. Handluje się wiarą, sprawiedliwością łupiąc naród w sposób opisany przez osobę aj pi znane dla tCeIlCdHaAt(dzisiaj 08:21).

  Odpowiedz
 • hmm(2016-12-12 12:18) Zgłoś naruszenie 170

  Teraz wiecie dlaczego w cywilizowanych krajach jest zapis "apteka dla aptekarza" . Przy takich nadużyciach traci on możliwość dalszego pracowania w zawodzie. A u nas - likwiduje się jedna spółka i na jej miejsce powstaje nowa, oczywiście działająca w tym samy lokalu i robiąca dokładnie co poprzednia, aż do kolejnego zamknięcia i tak na okrągło

  Odpowiedz
 • Frajer(2016-12-12 15:11) Zgłoś naruszenie 134

  Wcale , ale to wcale nie jest to dla mnie niespodzianka , bowiem wiem w jakim kraju żyję . Mało tego . Wiem nawet kto kieruje Radiem Maryja , kto uratował polskie stocznie , a także - dlaczego nikt nie nadzorował działań Komisji Majątkowej .

  Odpowiedz
 • obs1248(2016-12-12 11:01) Zgłoś naruszenie 121

  Pod koniec XVIII wieku było podobnie. Rozpad państwa postępuje w tempie błyskawicznym. Najbardziej boli brak solidarności społecznej - "homo homini lupus est". Cena takiej postawy będzie niewyobrażalnie wysoka.

  Odpowiedz
 • Anna(2016-12-12 16:44) Zgłoś naruszenie 90

  A co w tej sprawie faktycznie do tej pory zrobilo CBA?

  Odpowiedz
 • cd(2016-12-12 18:03) Zgłoś naruszenie 72

  POLSKO TWOJA ZGUBA W RZYMIE - WOŁAŁ WIESZCZ NARODOWY, DZISIAJ DODAŁBY - I W BRUKSELI.

  Odpowiedz
 • kacperek(2016-12-12 19:09) Zgłoś naruszenie 70

  Czy ****** Sereme w dalszym ciągu będzie twierdził,że prokuratorowi bardzo trudno jest udowodnić winę?

  Odpowiedz
 • taki wa.(2016-12-12 21:15) Zgłoś naruszenie 60

  To państwo tych prokoratorow chroniło. Czas z tym skończyć. To sa podatki ludzi pracy płacone na mafię państwowa w togach

  Odpowiedz
 • Greggory(2016-12-12 17:36) Zgłoś naruszenie 60

  Świat ogólnie parszywieje, a my na pewno jesteśmy w czołówce.

  Odpowiedz
 • lwówek(2016-12-12 18:41) Zgłoś naruszenie 52

  Prokuratura Apelacyjna w Lublinie najbardziej podejrzana ? No to wiadomo w jakim kierunku wyjeżdżają leki i dlaczego tylu polityków tak głośno krzyczy o "braterstwie polko-ukraińskim". Oj Zbyszek, będziesz miał niezłą zagryzkę żeby nie narazić się swoim partyjnym towarzyszom a jednocześnie skutecznie odstrzelić polskich i ukraińskich mafiozów w białych kołnierzykach ... Ty Mario, tez nie zasypuj gruszek w popiele tylko do roboty, do pomocy Zbyszkowi !

  Odpowiedz
 • obserwator(2016-12-13 09:19) Zgłoś naruszenie 30

  co się dzieje z prokuraturą, organem ktory powinien bronić prawa

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane