statystyki

Prokuratorzy na usługach mafii lekowej. Aptekarze i śledczy zamieszani w proceder

autor: Klara Klinger, Patryk Słowik, Michał Janczura12.12.2016, 07:29; Aktualizacja: 12.12.2016, 07:50
Farmaceutka wywiozła z kraju leki za 30 mln zł. Sprawę umorzono

Farmaceutka wywiozła z kraju leki za 30 mln zł. Sprawę umorzonoźródło: ShutterStock

W nielegalny eksport medykamentów zamieszani są nie tylko aptekarze, lecz także śledczy – wynika z ustaleń głównego inspektora farmaceutycznego i jednej z prokuratur regionalnych.

Mamy do czynienia ze zorganizowanymi grupami przestępczymi zajmującymi się bezprawnym obrotem lekami. Składają się one z byłych i obecnych prokuratorów, lekarzy i farmaceutów – wprost formułuje zarzuty GIF. I nie jest w swojej opinii odosobniony. Identycznie problem definiuje Ministerstwo Zdrowia.

Resort sprawiedliwości kierowany przez Zbigniewa Ziobrę sprawy do tej pory nie komentuje. Ale – jak wynika z ustaleń DGP i radia TOK FM – departament ds. przestępczości gospodarczej w Prokuraturze Krajowej już przygląda się problemowi.

Koszt szczepionki przeciw pneumokokom

Koszt szczepionki przeciw pneumokokom

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Co wzbudziło wątpliwości GIF i MZ? Na 95 postępowań przeciw mafii lekowej prowadzonych od roku 2013 do czerwca 2016 trzy czwarte zostało albo umorzonych, albo warunkowo zawieszonych. O podejrzeniach co do zamieszania śledczych w proceder wywozu leków poinformował wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Zrobił to w odpowiedzi na interpelację posła Jerzego Kozłowskiego z Kukiz’15. – Sprawa jest bulwersująca. Wysłałem już do ministra zdrowia pismo z wnioskiem o udostępnienie nazwisk oskarżycieli, którzy byli i są zamieszani w sprawę – zapewnia Kozłowski.

– W polu naszego zainteresowania jest szczególnie Prokuratura Apelacyjna w Lublinie, która pilotowała większość postępowań w zakresie odwróconego łańcucha dystrybucji, czyli nielegalnego wywozu leków za granicę – usłyszeliśmy od jednego z zajmujących się sprawą śledczych.

Najbardziej restrykcyjną karą za udział w mafii lekowej było jak do tej pory... osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. W większości przypadków nie doszło nawet do wydania aktów oskarżenia. Co najmniej zaskakujące, biorąc pod uwagę, że jedna z farmaceutek została przyłapana na nielegalnym eksporcie medykamentów o wartości 30 mln zł. Jej sprawę umorzono, gdyż – jak wskazała prokuratura – „przeprosiła i obiecała, że nigdy więcej nie będzie wywoziła leków”.

W innym postępowaniu, w sprawie podejrzanego, który miał wywieźć z kraju medykamenty za 45 mln zł, jako powód umorzenia podano niską szkodliwość społeczną czynu.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • lombard(2016-12-12 08:12) Zgłoś naruszenie 390

  Pąństwo istnieje teoretycznie

  Odpowiedz
 • dziadek(2016-12-12 09:21) Zgłoś naruszenie 260

  nie od dziś wiadomo ze najniebezpieczniej jest w mieście gdzie sa sami szeryfi. ni e należy też się dziwić tzw władzy dlaczego nie chce by obywatele mieli dostęp do broni

  Odpowiedz
 • aj pi znane dla tCeIlCdHaAt(2016-12-12 08:21) Zgłoś naruszenie 180

  PIENIĄDZE- USD EUR PLN za pieniadze ksiądz sie modli za peiniadze lud sie podli Głupi bylem ze napisalem o przekretach z alkoholem z 2000 roku, BARDZO GŁUPI i NAIWNY Rodzina zaplacila wielki rachunek za to pobito mi syna ( milicjant tak lał ze wycieto mi krwiaka na chiriugii ) Corke przekladano z klasy do klasy by rozbic zycie emocjonlane i kolezanki wokol niej. To co robione ze mna .... i ta patlogia ma wygodne zycie z podatkow ...

  Odpowiedz
 • A to Polska właśnie(2016-12-12 10:17) Zgłoś naruszenie 176

  Przemiany roku 1989 zostały powadzone na życzenie Moskwy. Z idei sprawiedliwości dla ludu, wprowadzono idee religijne Waty..nu, oraz walecznych ludzi Solidarności .A ci przy korycie rozpoczęli niszczenie dorobku komuny, czyli przemysłu, miejsc pracy, zakładów pracy, banków. I tak przy korycie są przemalowani cwaniacy z PZPR, Solidarności i zdrajcy co kraj Zachodowi sprzedali np. Kukliński. Teraz u władzy są tacy co równo każdego okradną, bo poprzednicy już zrobili wyprzedaż rzeczy wartościowych, za grosze. Obniżka emerytur, inflacja /to tylko kwestia czasu. A oszuści wszelacy mają się najlepiej. Handluje się wiarą, sprawiedliwością łupiąc naród w sposób opisany przez osobę aj pi znane dla tCeIlCdHaAt(dzisiaj 08:21).

  Odpowiedz
 • hmm(2016-12-12 12:18) Zgłoś naruszenie 170

  Teraz wiecie dlaczego w cywilizowanych krajach jest zapis "apteka dla aptekarza" . Przy takich nadużyciach traci on możliwość dalszego pracowania w zawodzie. A u nas - likwiduje się jedna spółka i na jej miejsce powstaje nowa, oczywiście działająca w tym samy lokalu i robiąca dokładnie co poprzednia, aż do kolejnego zamknięcia i tak na okrągło

  Odpowiedz
 • Frajer(2016-12-12 15:11) Zgłoś naruszenie 134

  Wcale , ale to wcale nie jest to dla mnie niespodzianka , bowiem wiem w jakim kraju żyję . Mało tego . Wiem nawet kto kieruje Radiem Maryja , kto uratował polskie stocznie , a także - dlaczego nikt nie nadzorował działań Komisji Majątkowej .

  Odpowiedz
 • obs1248(2016-12-12 11:01) Zgłoś naruszenie 121

  Pod koniec XVIII wieku było podobnie. Rozpad państwa postępuje w tempie błyskawicznym. Najbardziej boli brak solidarności społecznej - "homo homini lupus est". Cena takiej postawy będzie niewyobrażalnie wysoka.

  Odpowiedz
 • Anna(2016-12-12 16:44) Zgłoś naruszenie 90

  A co w tej sprawie faktycznie do tej pory zrobilo CBA?

  Odpowiedz
 • cd(2016-12-12 18:03) Zgłoś naruszenie 72

  POLSKO TWOJA ZGUBA W RZYMIE - WOŁAŁ WIESZCZ NARODOWY, DZISIAJ DODAŁBY - I W BRUKSELI.

  Odpowiedz
 • kacperek(2016-12-12 19:09) Zgłoś naruszenie 70

  Czy ****** Sereme w dalszym ciągu będzie twierdził,że prokuratorowi bardzo trudno jest udowodnić winę?

  Odpowiedz
 • taki wa.(2016-12-12 21:15) Zgłoś naruszenie 60

  To państwo tych prokoratorow chroniło. Czas z tym skończyć. To sa podatki ludzi pracy płacone na mafię państwowa w togach

  Odpowiedz
 • Greggory(2016-12-12 17:36) Zgłoś naruszenie 60

  Świat ogólnie parszywieje, a my na pewno jesteśmy w czołówce.

  Odpowiedz
 • lwówek(2016-12-12 18:41) Zgłoś naruszenie 52

  Prokuratura Apelacyjna w Lublinie najbardziej podejrzana ? No to wiadomo w jakim kierunku wyjeżdżają leki i dlaczego tylu polityków tak głośno krzyczy o "braterstwie polko-ukraińskim". Oj Zbyszek, będziesz miał niezłą zagryzkę żeby nie narazić się swoim partyjnym towarzyszom a jednocześnie skutecznie odstrzelić polskich i ukraińskich mafiozów w białych kołnierzykach ... Ty Mario, tez nie zasypuj gruszek w popiele tylko do roboty, do pomocy Zbyszkowi !

  Odpowiedz
 • obserwator(2016-12-13 09:19) Zgłoś naruszenie 30

  co się dzieje z prokuraturą, organem ktory powinien bronić prawa

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane