statystyki

Monitorowanie transportu miejskiego możliwe dzięki aplikacjom na smartfony

autor: Jakub Styczyński08.06.2016, 11:28; Aktualizacja: 08.06.2016, 11:31
Część miast wprowadziła aplikacje i platformy pozwalające monitorować położenie pojazdów na trasie

Część miast wprowadziła aplikacje i platformy pozwalające monitorować położenie pojazdów na trasieźródło: ShutterStock

Koniec z czekaniem w nieskończoność na tramwaj oraz ze spóźnianiem się na autobus – nowe rozwiązania samorządów zdobywają serca ludzi. Siąpiący deszcz, mroźny wiatr, a człowiek spóźnia się do pracy, bo tramwaj albo autobus uciekł sprzed nosa – w takiej sytuacji zapewne znalazł się kiedyś każdy podróżujący komunikacją miejską. Wkrótce samorządy oraz obywatele mogą znacząco ułatwić przejazdy oraz zapobiec powyższym sytuacjom.

W jaki sposób? Część miast wprowadziła aplikacje i platformy pozwalające monitorować położenie pojazdów na trasie. Dwa miesiące temu w Warszawie udostępniono za darmo w ramach platformy Google Play aplikację „Gdzie ten tramwaj?” – stworzoną przez dwójkę mieszkańców. Skorzystali oni z otwartych danych API (kodu źródłowego dla informatyków umożliwiającego dowolne rozporządzanie informacjami, dostępny na stronie internetowej www.api.um.warszawa.pl) udostępnianych przez Urząd Miasta (UM) Warszawy. Wkrótce aplikacja ma objąć również autobusy. Ale UM nie pozostaje bezczynny. Konrad Klimczak z wydziału prasowego miasta uchylił DGP rąbka tajemnicy, mówiąc, że samorząd przygotowuje własną dużą aplikację, która między innymi obejmie monitoring położenia tramwajów i autobusów. Do jej obsługi wystarczy smartfon z internetem i włączoną geolokalizacją GPS. – Aplikacja idealnie wpisuje się w naszą ideę smart city, czyli inteligentnego miastom i wierzymy, że znacząco ułatwi mieszkańcom poruszanie się po nim – mówi Klimczak. Aplikacja jest obecnie w fazie testów.

Mnogość rozwiązań

Z kolei Olsztyn, który w ubiegłym roku, po blisko 50 latach, przywrócił tramwaje, korzysta z aplikacji o nazwie „myBus online”. Jej wdrożenie stanowiło jeden z elementów instalacji Inteligentnego Zarządzania Ruchem. Aplikacja jest do pobrania ze strony jednostki zarządzającej komunikacją tramwajową, czyli Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie (pod adresem: www.zdzit.olsztyn.eu, zakładka „mapa z pojazdami on line”).


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie