Wspólnicy spółki cywilnej płacą tylko jedną karę za przewóz bez licencji

autor: Piotr Pieńkosz13.10.2015, 09:30; Aktualizacja: 13.10.2015, 09:58
bus, transport

Organ drugiej instancji stanął jednak po stronie urzędników i utrzymał w mocy decyzję WITD.źródło: ShutterStock

TEZA: Za wykonywanie transportu drogowego bez stosownych zezwoleń wspólników spółki cywilnej może spotkać jedna łączna kara, za której uregulowanie odpowiadają solidarnie. Organ nie może wymierzyć sankcji każdemu z nich z osobna.

Sygn. akt III SA/GD 366/15, WYROK WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO W GDAŃSKU z 17 września 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Wojewódzki inspektor transportu drogowego (WITD) nałożył na dwóch wspólników spółki cywilnej kary pieniężne w łącznej wysokości 16 tys. zł za wykonywanie transportu drogowego z naruszeniem prawa (każdemu po 8 tys. zł). W ocenie organu żaden ze wspólników w chwili wykonywania jednego ze zleceń nie posiadał licencji na działalność gospodarczą w zakresie pośredniczenia przy przewozie rzeczy na terenie Polski oraz Unii Europejskiej. Nie posiadali również wspólnej licencji. Decyzje zostały zaadresowane do obu wspólników, gdyż – jak wskazał WITD – spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej, więc nie może być stroną postępowania oraz nie ma prawa uzyskać licencji na transport drogowy.

Problem polegał na tym, że zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.) kara za transport bez wymaganego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub bez wymaganej licencji wynosi 8 tys. zł. WITD tłumaczył, że skoro decyzja była adresowana nie do spółki (bo ta nie ma osobowości prawnej), ale do jej wspólników, wysokość kary ustalono na poziomie 16 tys. zł. Zastosowano bowiem mnożnik: dwóch wspólników x 8 tys. zł kary = 16 tys. zł. Ponadto organ zauważył, że wspólnicy spółki cywilnej, którzy w ramach spółki cywilnej prowadzą działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy, powinni uzyskać przedmiotową licencję każdy z osobna.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie