statystyki

Niemiecka ustawa o płacy minimalnej destabilizuje polski rynek transportowy

autor: Piotr Szymaniak09.10.2015, 07:27; Aktualizacja: 09.10.2015, 08:17
Tir

Co z roszczeniami ze strony kierowców, wobec których nie zostały spełnione wymogi MiLoG?źródło: ShutterStock

Bankructwa, utrata 50 tys. miejsc pracy, przeniesienie działalności poza Polskę lub masowe pozwy kierowców przeciwko firmom transportowym – takie konsekwencje możne przynieść niemiecka ustawa o płacy minimalnej (Mindestlohngesetz – MiLoG).

Wymaga ona stosowania minimalnej stawki godzinowej w wysokości 8,5 euro także w transporcie drogowym (na czas postępowania prowadzonego przez Komisję Europejską, zawieszono ich stosowanie w stosunku do tranzytu), ale nie do końca wiadomo, jakie składniki wynagrodzenia można do niej zaliczać: czy chodzi o samą płacę zasadniczą, czy można do niej zaliczyć też diety i ryczałty za noclegi. To istotne, bo za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary do 0,5 mln euro.

Właśnie pozytywnie zakończyła się pierwsza kontrola polskiej firmy przez niemiecki urząd celny, który do płacy minimalnej zaliczył diety i ryczałty. Maciej Wroński, prezes organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska, przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2015-10-09 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    Niemcy robią co chcą , nawet wolno zmieniać im ogólne prawa UE ,dyktować zachowania innym państwom niby równym podmiotom systemu. Wywoływać zmiany lub ingerować wewnętrzne uregulowania tych państw w kodeksach pracy. Jaki byłby krzyk jakby te państwa zmuszały Niemcy do zmiany ich uregulowań wewnętrznvch wg tych państw. Co na to UE niby coś robi , ale skutki są mizerne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie