statystyki

Gdańsk łowi globalnych armatorów: Budowa nowego terminalu ruszy w tym roku

autor: Konrad Majszyk15.09.2014, 07:48; Aktualizacja: 15.09.2014, 09:19
Kontener

Wykonawcę terminalu 2 do przeładunku kontenerów poznamy w ciągu najbliższych dni.źródło: ShutterStock

Wykonawcę terminalu 2 do przeładunku kontenerów poznamy w ciągu najbliższych dni. Tak zapowiada DCT Gdańsk, czyli operator największego portowego terminalu tego typu w Polsce. Inwestycja ma być warta – razem z dźwigami nabrzeżowymi, suwnicami itd. – prawie 1,2 mld zł.

Prace mają się zacząć jeszcze w tym roku. Inwestor twierdzi, że terminal zacznie działać w połowie 2016 r. Zdolności przeładunkowe DCT mają wzrosnąć z 1,25 mln TEU (kontenerów 20-stopowych) do co najmniej 3,5 mln TEU. Obiekt zajmie 27 hektarów. Inwestycja jest możliwa dzięki temu, że od 2007 r. do Gdańska wpływają statki największego armatora świata – Maersk Line.

– Zamierzamy utrzymać silną obecność w Gdańsku. Obecny terminal wyczerpuje możliwości przeładunkowe. Budowa T2 to dla nas dobra wiadomość, bo znikną ograniczenia dla usług oferowanych przez nas klientom – informuje DGP Ingrid Uppelschoten-Snelderwaard, prezes Maersk Line w Europie Środkowej. Do T2 będą mogły cumować m.in. kolejne 400-metrowe giganty Triple E. Każdy tankuje 13 tys. litrów paliwa, a pod pokładem mógłby zmieścić trzy stadiony sportowe. Gdańsk jest jedynym polskim portem, który przyjmuje takie kolosy.

Prezes zwraca uwagę na nowe wyzwania stojące przed branżą: wahający się popyt na transport kontenerów, presję cenową, którą wymusza konkurencja, oraz tzw. dyrektywę siarkową, która od stycznia 2015 r. podniesie koszty transportów. Czy w tych warunkach można spodziewać się boomu nad Bałtykiem? – Gospodarka w Polsce rośnie szybciej niż w innych częściach Europy, a potencjał tkwiący w transporcie kontenerowym wciąż nie jest wykorzystany. Dlatego zakładamy wzrost zapotrzebowania na usługi armatorskie w tym regionie – twierdzi Ingrid Uppelschoten-Snelderwaard.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie