Miliard złotych oszczędności w ciągu trzech lat ma przynieść program reform w Polskich Liniach Kolejowych. Zarząd spółki chce zmienić organizację pracy w firmie, i zapowiada ostre cięcie zatrudnienia i płac.

Wiceprezes PLK Filip Wojciechowski nie chciał zdradzić ilu pracowników straci pracę. Zapewnia jednak, że uruchomiony zostanie program osłonowy.

Wojciechowski utrzymuje, że wszystkie osoby, które zostaną objęte programem restrukturyzacji, będą mogły skorzystać z programów osłonowych. Może to być między innymi program dobrowolnych odejść.

Będą nowe, mniej płatne, umowy o pracę

Część pracowników dostanie propozycje dalszej pracy w spółce, lecz na innym, z reguły mniej płatnym stanowisku. Być może niektórzy zwalniani pracownicy zostaną skierowani na szkolenia, które ułatwią zmianę kwalifikacji. Przedstawiciele zarządu PKP powiedzieli, że w sprawie zwolnień prowadzone są rozmowy ze związkami zawodowymi.

Szefowie Polskich Linii Kolejowych zapewniają, że po reorganizacji firma będzie oferować stabilne stawki za dostęp do torów. Ma się też poprawić zarządzanie i kontrola nad wydawaniem pieniędzy na inwestycje.