CB radio, antyradar oraz aplikacje na telefon komórkowy to tylko kilka z najpopularniejszych wśród kierowców sposobów na rosnącą ostatnio na polskich drogach liczbę fotoradarów. Wśród sprawdzonych metod radzenia sobie z “suszarkami” znalazły się również rolety zasłaniające tablice rejestracyjne.

Pośpiech, niewielka liczba dróg ekspresowych i autostrad, a często chwilowa nieuwaga kierowców to powody przekraczania przez Polaków dozwolonych prędkości i bardzo często otrzymywania przez nich wysokich mandatów.

W ostatnich dniach tematem numer jeden wśród kierowców stał się plan Ministra Transportu Sławomira Nowaka dotyczący zwiększenia liczby fotoradarów. Rząd, dbając o bezpieczeństwo obywateli postawił na sprawdzone rozwiązanie - zwiększenie liczby radarów, dokumentujących drogowe wykroczenia kierowców. Z decyzją, która ma wpłynąć na wzrost bezpieczeństwa oraz na zmniejszenie liczby wypadków na polskich drogach nie zgadza się część kierowców. Porównywarka cen Nokaut.pl postanowiła przy tej okazji sprawdzić za pomocą jakich urządzeń kierowcy bronią się przed fotoradarami.

Zainteresowanie CB radiem wzrosło o jedną piątą

Antyradary i radia CB (Citizen-Band) znane są kierowcom od wielu lat. W przypadku pierwszego urządzenia dozwolone jest jedynie jego posiadanie i przewożenie. Urządzenie to, po podłączeniu pozwala na wykrycie fal radiowych emitowanych przez sprzęt pomiarowy patrolu drogowego i nadaje sygnał, który uniemożliwia prawidłowy pomiar prędkości pojazdu. Zgodnie z polskim prawem jego używanie jest zabronione i karane mandatem nawet do 5 tys. złotych, dlatego też większość kierowców decyduje się na zgodne z prawem CB radio. Co więcej, ceny zakupu obu urządzeń znacząco się różnią, co również przekłada się na ich popularność wśród polskich kierowców.

- W ostatnich miesiącach charakterystyczne stało się wśród klientów poszukiwanie bardziej specjalistycznego sprzętu CB Radia czyli anten zapewniających większy zasięg odbioru i nadawania – mówi Przemysław Maćczak, właściciel sklepu internetowego Konektor – Zainteresowanie CB Radiem jest też dużo większe od np. anty-radarów nie tylko dlatego, że jest to urządzenie legalne, ale przede wszystkim dlatego, że dzięki CB Radiu możemy dowiedzieć się zarówno o radarach i fotoradarach, jak również korkach, wypadkach i innych niebezpieczeństwach na drodze. W odróżnieniu od nawigacji i antyradarów CB Radio zapewnia możliwość komunikacji z innymi kierowcami na drodze oraz komfortową łączność w warunkach miejskich oraz poza miastem – dodaje.