Miasto podpisało w piątek umowy na wykonanie projektów budowlanych kolejnych stacji II linii metra w Warszawie - trzech w kierunku Targówka i trzech w kierunku Woli. Na realizację inwestycji stołeczny ratusz chce uzyskać unijne dofinansowanie.

Konkurs na przygotowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej sześciu stacji II linii metra ogłoszono w listopadzie ub. roku. Jego zwycięzcy przygotują teraz projekt budowlany stacji - trzech od Dworca Wileńskiego w kierunku Targówka i trzech od ronda Daszyńskiego w kierunku Woli. Poza stacjami projekty obejmują także m.in. tunele szlakowe, tory odstawcze i komory do zawracania pociągów.

"Budujemy centralny odcinek II linii metra, ale planujemy też dalszy rozwój Warszawy. Dziś mamy już koncepcje projektów dla sześciu dalszych stacji II linii metra i odcinków je łączących. Podobnie jak przy centralnym odcinku II linii metra, chcemy uzyskać na ich budowę środki unijne" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W imieniu miasta umowy podpisało Metro Warszawskie. Biuro Projektów Metroprojekt zaprojektuje stacje dla odcinka zachodniego - czyli Wolska (rejon skrzyżowania ul. Płockiej z ul. Wolską), Moczydło (rejon skrzyżowania ul. Górczewskiej z ul. Syreny), Księcia Janusza (rejon skrzyżowania ­ul. Górczewskiej z ul. Księcia Janusza).

Reklama

Z kolei ILF Consulting Engineers Polska zaprojektuje stacje odcinka wschodniego-północnego, czyli: Szwedzką (rejon skrzyżowania ul. Strzeleckiej z ul. Szwedzką), Targówek I (rejon skrzyżowania ul. M. Ossowskiego z Pratulińską) i Targówek II (rejon skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. Trocką).

Jak podaje wydział prasowy stołecznego ratusza, w ocenie prac konkursowych najważniejszą rolę grały koszty wykonania zgłaszanego projektu. Równoważne były walory konstrukcyjno-technologiczne i eksploatacyjne, rozwiązania architektoniczne oraz oddziaływanie inwestycji na środowisko. Istotne było także powiązanie nowych stacji z innymi środkami komunikacji publicznej.

Prace konkursowe złożyło 14 firm, pięć prac dotyczyło I etapu realizacji odcinka zachodniego II linii metra, a dziewięć prac I etapu realizacji odcinka wschodniego-północnego II linii metra.

Obecnie w budowie jest centralny odcinek drugiej linii metra, który ma mieć siedem stacji i połączyć lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Budowa tej inwestycji ma się zakończyć w październiku 2013 r.