ULC wydał spółce LS Airport Services zezwolenia m.in. na obsługę pasażerów, bagażu, towarów, poczty, a także samolotów. Natomiast Petrolotowi zezwolił na dostarczanie paliwa do maszyn - poinformowała rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) Katarzyna Krasnodębska.

Wpis do rejestru lotnisk

W środę lotnisko w Modlinie otrzymało od Urzędu certyfikat lotniska użytku publicznego oraz zezwolenia na zarządzanie lotniskiem użytku publicznego. W czwartek natomiast wpisano je do Rejestru Lotnisk.

"Zostało jeszcze zatwierdzenie opłat lotniskowych" - powiedziała w czwartek Krasnodębska. Chodzi o opłaty, jakie port pobiera od linii lotniczych m.in. za udostępnienie infrastruktury lotniskowej.

Pierwszy jednak Wizz Air

Irlandzka linia Ryanair zapowiadała wcześniej, że jako pierwsza wystartuje z portu w Modlinie; pierwszy rejs tego przewoźnika z pasażerami odbędzie się 16 lipca br.

Tymczasem Magdalena Bojarska z biura prasowego lotniska w Modlinie powiedziała w czwartek PAP, że pierwszy samolot, który przyleci na to lotnisko, będzie należał do węgierskiego Wizz Aira.

"W niedzielę po godz. 17 wyląduje on z pasażerami z Budapesztu, a następnie zabierze pierwszych pasażerów odprawionych w naszym terminalu w trasę powrotną" - wyjaśniła. Wizz Air wcześniej zapowiadał, że będzie latał z Modlina od 18 lipca.

W niedzielę odbędzie się oficjalna inauguracja działalności Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

Lotnisko bez największych samolotów

Lotnisko to może przyjmować wszystkie samoloty z kodu C, czyli takie jak Airbus A320 lub Boeing 737, a także mniejsze. Droga startowa ma 2500 m długości i 60 m szerokości i jest po gruntownej modernizacji. Remont przeszły także dwie drogi kołowania oraz płyty postojowe.

Terminal pasażerski został zaprojektowany przez biuro APA Kuryłowicz & Associates. Obiekt ma ponad 12 tys. m kw. powierzchni. Podzielony jest na dwie strefy: odlotów i przylotów. W porcie będzie 21 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, a także kontrola bezpieczeństwa, strefa komercyjna i 4 bramki. Po lewej stronie terminalu jest hala przylotów z taśmami odbioru bagażu i kontrolą celną. Terminal będzie mógł obsłużyć ok. 2 mln pasażerów rocznie.

Warszawa-Modlin: 42 połączenia dziennie

Na trasie Modlin - Warszawa podróżni mają dziennie do dyspozycji 42 połączenia - 14 lotniskowych, oznaczonych piktogramem samolotu, oraz 28 pociągów kursujących przez Modlin na linii w kierunku do Działdowa. Spośród 14 pociągów lotniskowych 11 łączy lotnisko w Modlinie z Lotniskiem Chopina, a pozostałe trzy kursują na trasie Modlin - Warszawa Zachodnia.

Pierwszy pociąg lotniskowy ze stacji Modlin odjeżdża o godz. 3:30; ostatni - kwadrans po północy. Z Warszawy (z Dworca Warszawa Centralna) do stacji Modlin pierwszy pociąg wyrusza o godz. 2:30, ostatni (z Dworca Warszawa Gdańska) o godz. 1:00.

Pomiędzy stacją kolejową Modlin a terminalem lotniska od 16 lipca co 20 minut będą kursowały specjalne autobusy lotniskowe w barwach Kolei Mazowieckich. Mogą pomieścić do 70 pasażerów, są klimatyzowane i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przejazd pociągiem na stację Modlin ze stacji Warszawa Centralna trwa średnio 44 minuty. Autobusy pokonują trasę stacja Modlin - terminal lotniska w niecałe 10 minut.

Lotniskiem zarządza spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jej udziałowcami są: Agencja Mienia Wojskowego, województwo mazowieckie, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki.