statystyki

Niewydanie zezwolenia przewoźnikowi trzeba uzasadnić

autor: Leszek Jaworski04.02.2020, 10:58; Aktualizacja: 04.02.2020, 10:58
autobus, autokar, przewoźnik

Starosta powinien szczegółowo przedstawić w uzasadnieniu postanowienia motywy, którymi się kierował, odmawiając uzgodnienia. Pogląd potwierdza wyrok WSA w Łodzi z 11 grudnia 2019 r. (sygn. akt III SA/Łd 833/19).źródło: ShutterStock

Złożyłem wniosek do marszałka województwa o wydanie zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym na linii komunikacyjnej łączącej dwa miasta. W ramach tej procedury marszałek uzgodnił ze starostą planowany przebieg linii. 

Niestety starosta nie zgodził się na mój rozkład jazdy. Skutkiem czego nie dostanę zezwolenia. W postanowieniu wskazano, że powodem są bardzo krótkie odstępy czasowe (1–2 minuty) występujące względem innych przewoźników. Starosta nie przeprowadził żadnej analizy, a rozstrzygnięcie nie ma uzasadniania. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Nie, starosta powinien szczegółowo przedstawić w uzasadnieniu postanowienia motywy, którymi się kierował, odmawiając uzgodnienia. Pogląd potwierdza wyrok WSA w Łodzi z 11 grudnia 2019 r. (sygn. akt III SA/Łd 833/19). W orzeczeniu tym sąd wyjaśnił, że uzgodnienie dokonywane w oparciu o art. 18 ust. 1 pkt 1 d–g ustawy o transporcie drogowym zapada w ramach uznania administracyjnego. Łódzki WSA podkreślił, że instytucja ta w swojej istocie daje organowi możliwość wyboru rozstrzygnięcia sprawy administracyjnej, przy czym przesłanki rozstrzygnięcia muszą mieścić się w granicach prawem dozwolonych, nadto dane rozstrzygnięcie winno wynikać z okoliczności faktycznych sprawy.


Pozostało jeszcze 40% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie